Všetko, čo ste chceli vedieť o darovaní krvi

Vedeli ste, že jediným darovaním krvi môžete zachrániť až 3 ľudské životy? Hoci počet prvodarcov na Slovensku stúpa, stále sú obdobia, kedy je krvi pre pacientov nedostatok. Darovanie krvi je pritom pomerne jednoduchý a rýchly proces – samotný odber trvá približne 10 minút.

Darovať krv môže každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, ktorý ma hmotnosť aspoň 50 kg. Ak ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do 65 rokov, v tomto prípade je však nutný súhlas lekára. Muži môžu darovať krv maximálne štyrikrát do roka, ženy maximálne trikrát do roka. Krv nemôžu darovať ženy počas menštruácie a gravidity. Krv nemôžu darovať ani ľudia, ktorí prekonali vážne infekčné choroby, boli posledný rok operovaní, tetovaní či liečení akupunktúrou. Tu nájdete bližšie informácie o dôvodoch vyradenia z darovania.

Môžem pred darovaním krvi jesť?
Pred darovaním krvi je možné sa ľahko najesť. Večer či ráno pred odberom je dovolené jesť sucháre, ovocie, med, cestoviny so zeleninou či varené a pečené zemiaky. Tučným jedlám by sa mal darca v tomto čase vyhnúť. Nemožno jesť syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a údeniny. Darca by sa mal vyhnúť aj fajčeniu a pitiu alkoholických nápojov. Dôležité je, aby darca pred odberom prijímal dostatok tekutín (vodu, ovocné šťavy, minerálku, čaj alebo kávu).

Ako dlho trvá darovanie krvi?
Celý proces odberu krvi, ako aj občerstvenia po ňom trvá maximálne 2 hodiny. Samotný odber krvi zaberie približne 10 minút. Pred odberom krvi sa darca musí zaregistrovať, vyplniť dotazník s otázkami, podrobiť sa vyšetreniu hladiny krvného farbiva alebo vyšetreniu krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom. Po vyšetrení sa darca presunie do odberového boxu, kde daruje krv za asistencie zdravotného personálu. Pri každom odbere krvi sa odoberie 400 až 450 ml krvi. Po odbere sa odporúča ostať ležať minimálne 10 minút. Ďalších 24 až 48 hodín sa odporúča vyvážená strava, zvýšený počet tekutín a odpočinok.

Je potrebné si na darovanie krvi brať dovolenku?
Zo zákona vyplýva, že darca krvi má od zamestnávateľa nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi. Pracovné voľno sa ráta nielen za čas odberu, ale aj za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere. Podľa charakteru a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu k odberu.

Čo sa stane s mojou krvou po darovaní?
Predtým, ako je krv použitá na transfúziu pre pacienta, je nutné krv vyšetriť. Zisťuje sa prítomnosť antigénu infekčnej žltačky typu B, protilátok proti HIV a proti infekčnej žltačke typu C, zrealizovať testy na syfilis, ako aj pečeňové testy. Ak je výsledok vyšetrenia krvi vyhovujúci, krv sa rozdelí na jednotlivé zložky. Červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík, sú podávané transfúziou pacientom počas operácií a po úrazoch. Plazma, tekutá zložka krvi, pomáha pacientom, ktorí trpia poruchami zrážania krvi. Krvné doštičky zastavujú krvácanie a pomáhajú onkologickým pacientom a pacientom po transplantácii. Krv vydrží uskladnená 35 dní (červené krvinky) až 24 mesiacov (zmrazená plazma).

Ktoré krvné skupiny sú najviac potrebné?
Krvné skupiny sú v rôznych zemepisných šírkach rôzne zastúpené. Približná distribúcia krvných skupín na Slovensku je nasledovná: 0 Rh+ (27,2%), 0 Rh- (4,8%), A Rh+ (35,7%), A Rh- (6,3%), B Rh+ (15,3%), B Rh- (2,7%), AB Rh+ (6,8%), AB Rh- (1,2%). Najmenej zastúpené sú teda krvné skupiny typu AB. Treba však podotknúť, že každá krvná skupina je veľmi dôležitá a môže sa u pacientov vyskytnúť núdza ktorejkoľvek z nich. 

Kde môžem darovať krv?
Tu nájdete zoznam pracovísk Národnej transfúznej služby SR.
 

Zdroje:
http://darujkrv.redcross.sk
http://primár.sme.sk
https://ntssr.sk

abaton-monitoring