Stareckú demenciu síce nedokážeme vyliečiť, no správou liečbou dokážeme ovplyvniť jej priebeh. Prečítajte si užitočné informácie pre ľudí trpiacich týmto ochorením a pre ich príbuzných.
Neváhajte s návštevou odborníka
Seniorov postihnutých stareckou demenciou stále pribúda. Na rozdiel od Alzheimerovej choroby, ktorá môže postihnúť aj mladšie ročníky, starecká demencia je typická skôr v dôchodkovom veku po 65. roku života. Hoci nie sú známe presné príčiny, dokázalo sa odumieranie mozgových buniek. Úplné vyliečenie síce nie je možné, avšak pri skorom zistení sa dá úpadok spomaliť vhodnou liečbou.
>> Potrebujete sa poradiť s odborníkom? Kontaktujte Centrum Memory, tel. číslo: +421 2 / 62 41 41 43, e-mail: cunderlikova@centrummemory.sk
K téme sa vyjadrila psychoterapeutka Zlata Šramová, ktorá pracuje so seniormi trpiacimi demenciou.
„Máme škálu liekov, ktoré môžu podporiť niektoré mozgové procesy, spomaliť priebeh ochorenia, ktorý má hlavne sociálne dopady na rodinu. Máme nefarmakologické prístupy, ktoré uľahčujú komunikáciu. Samotné ochorenie však vyliečiť nemôžeme."
Je dôležité nepodceňovať už prvé príznaky ochorenia a včas vyhľadať pomoc.
„Už pri prvých signáloch zabúdania by sme mali navštíviť odborníka (neurológa, psychiatria), aby sme včas diferencovali možný rozvoj ochorenia. Medzi takéto signály patrí napríklad keď si potrebujem všetko zapisovať, kontrolujem sa, overujem si opakovane veci, začínam sa horšie orientovať v známom priestore, pletiem si ľudí."
Príznaky stareckej demencie
Medzi prvé a ľahšie príznaky stareckej demencie patrí schopnosť logicky myslieť. Pacient má problémy vajadrovať sa, nájsť vhodné slová, dokončiť vety, často si vymýšľa historky, aby tieto príznaky zakryl. So zhoršujúcim sa stavom pacient so stareckou demenciou postupne nespoznáva svojich príbuzných, je dezorientovaný, máva premenlivé nálady a reaguje podráždene a hašterivo.
Čo robiť v prípade, ak si senior nechce priznať, že sa u neho rozvíja starecká demencia?
„Takýto prístup zo strany seniora je bežný, pokiaľ chorobu zachytíme neskoro. Tu pomáha práve nefarmakologický prístup, lebo naším cieľom nie je presviedčať blízkeho, že je dementný (ešte to aj znie pejoratívne). Odporúčajú sa rôzne formy terapie. To už ale patrí do rúk profesionálom. Na druhej strane aj rodina sa môže učiť, ako sa rozprávať so seniorom inak ako doteraz."