Ako si správne umývať ruky?
- Užitočné rady
15. októbra si pripomíname Svetový deň umývania rúk. Ako správne dodržiavať hygienu, aby sme sa uchránili pred nepríjemnými infekciami a chorobami? Na otázky odpovedá Jana Boledovičová, nemocničná epidemiologička a hygienička Národného ústavu detských chorôb Bratislava.
Prečo je umývanie rúk dôležité pre naše zdravie?
J.B.: Ruky sú prirodzeným ľudským nástrojom, ktorým človek vykonáva množstvo úkonov. Pri rôznorodých činnostiach si ruky zašpiníme rôznymi nečistotami a hlavne mikroorganizmami. Potrebné je si uvedomiť, že rukami sa dotýkame kadejakých plôch ako napr. kľučiek dverí, tlačidiel výťahu, klávesníc počítačov, držíme sa tyčiek v dopravných prostriedkoch, čím si ich znečistíme - kontaminujeme. Z epidemiologického hľadiska sú znečistené ruky jedným z najčastejších faktorov pri vzniku a šírení - najmä črevných - infekčných ochorení. Umývanie rúk je v prevencii infekčných ochorení pritom jednou z najrýchlejších, najlacnejších a najjednoduchších metód.
Ako si správne umývať ruky?
J.B.: Odpoveď na túto otázku je rozsiahlejšia, vždy záleží na prostredí a situácii, v ktorej sa človek nachádza. V bežnom živote sú súčasne trendy v umývaní rúk nasledovné:
Pomôcky: tekuté mydlo, resp. umývacia emulzia bez obsahu dezinfekčnej látky s neutrálnym pH k pokožke a vlažná tečúca voda.
Postup:
- navlhčiť ruky vlažnou vodou,
- aplikovať mydlo/emulziu do dlane, rozotrieť na celé ruky a malým množstvom vody napeniť,
- ruky opláchnuť pod vlažnou tečúcou vodou, aby na nich nezostali zvyšky mydla/emulzie,
- ruky umývať nie dlhšie ako jednu minútu,
- utrieť dosucha jednorazovými papierovými utierkami,
- utierkou uzavrieť vodovodnú batériu.
Pri ostatných situáciách sa dá skôr hovoriť o hygiene rúk, ktorá v sebe zahŕňa hygienickú dezinfekciu rúk.
Ako často (koľkokrát za deň) by sme si ruky mali umyť?
J.B.: Jednoznačne sa nedá povedať koľkokrát denne si treba ruky umývať. Potrené je sa naučiť a vždy si ruky automaticky umývať v nasledovných situáciách:
- ak sú ruky viditeľne znečistené,
- po použití toalety,
- pred každým jedlom,
- po príchode z vonkajšieho prostredia, či už domov, do práce a pod.,
- po manipulácii s nečistými predmetmi,
- po práci v záhrade, resp. s pôdou,
- fajčiari pred zapálením si cigarety.
Aj zdravotní klauni pri svojich návštevách v nemocnici dbajú na hygienu. Hneď po príchode na oddelenie si ruky dezinfikujú a až potom sa môžu s plným nasadením pustiť do svojej práce.