Karinka napriek chorobe túži po radosti

Zverejnené: 09. May 2017

Rozžiarené očká plné očakávania, zvedavosti a nádeje. Široký úsmev veselého dievčatka. To sú prvé dojmy, ktoré si spájam s Karinkou.

Prvýkrát som ju stretla v nemocnici pred piatimi rokmi. Keď som sa jej predstavila ako doktorka Cica Hopsalková, Karinka hneď vedela, že nebudem len taká obyčajná doktorka. Som zdravotná klaunka a mojou úlohou je prinášať chorým deťom smiech. Karinka bola veselá a plná nápadov. Aj napriek ťažkej diagnóze – spinálna svalová atrofia.

Keď sa Karinkin stav zhoršil, zdravotní klauni ju začali navštevovať priamo u nej doma. Spoznala som Karinkinu mamku, bračeka a sestričku. Človek začne vnímať situáciu celistvejšie. Karinka nemôže chodiť do školy a nezaobíde sa bez pomocných prístrojov. Napriek bolesti a trápeniu nás vždy privíta s radosťou. Chce sa hrať, šantiť, vymýšľať príbehy – ako všetky deti. S nami sa z Karinky stáva Šípová Ruženka, princezná s čarovným zrkadielkom, krasojazdkyňa na cirkusovom koňovi Pejovi. Spoločne kúzlime, liečime bublinkami z bublifuku, Karinka zbožňuje aj naše špeciálne „operácie“, pri ktorých nám pod rukami vznikajú rôzne balónové zvieratká.

Priateľstvo medzi Karinkou a klaunami sa neustále prehlbuje a ja pevne dúfam, že ostaneme veľmi dlho spriaznení humorom a veselými momentmi. Niekedy si hovorím, že keby mali aj ľudia bez zdravotných problémov štipku Karinkinej sily, optimizmu a radostného prístupu k životu, svet by bol hneď krajším miestom.

Mária Benkovská / zdravotná klaunka doktorka Cica Hopsalková

 

Text bol pôvodne publikovaný na: https://zdravotniklauni.blog.sme.sk/t/4753/pribehy

 

Prečítajte si celý Karinkin príbeh aj s vyjadreniami od lekára a rodičov

Viac o programe "Prezuvky máme"

Ďalšie príbehy zdravotných klaunov