Návštevy dospelých pacientov

O programe

...pravidelné návštevy dospelých pacientov

 

Sme presvedčení, že humor dokáže pomáhať v každom veku. Cieľom programu je priniesť dospelým pacientom nové podnety, priviesť ich na iné myšlienky, odľahčiť ťažkú atmosféru na oddelení a zanechať na ich tvárach úsmev.

 

Pilotný program v Psychiatrickej nemocnici P. Pinela v Pezinku

Keď sme dostali podnet od primára MUDr. Martina Kalaša na zorganizovanie návštev na Ženskom oddelení Psychiatrickej nemocnice P. Pinela v Pezinku, pristupovali sme k tomuto novému projektu s odhodlaním aj rešpektom. Naši zdravotní klauni pravidelne navštevujú detské psychiatrie. Avšak práca s dospelým pacientom, dokonca s celou skupinou pacientiek s rôznymi psychiatrickými diagnózami, je pre nás novou skúsenosťou.

Pilotný program sme rozbehli v roku 2017. Veľmi sa tešíme, že už po prvých návštevách sme dostali pozitívne ohlasy zo strany lekárov aj samotných pacientiek na oddelení.

Dobrý deň, chcem sa poďakovať za včerajšiu návštevu na Psychiatrickej klinike SZU a PNPP Ženské oddelenie. V prvom rade chcem odovzdať vrelé pozdravy od našich pacientiek. Úsmev a radosť, ktorú ste rozdali, rezonujú v ich dušiach aj dnes ráno. Ako psychiater sa hlboko skláňam pred Vašou profesionalitou, ľudským prístupom, empatiou a zároveň pred schopnosťou pohotovo reagovať na nečakané situácie. Za ochotu prísť a urobiť deň a život krajší sa chcem v mene pacientiek, ale aj personálu a samozrejme aj seba čo najsrdečnejšie poďakovať."

MUDr. Martin Kalaš, primár Ženského oddelenia Psychiatrickej nemocnice P. Pinela v Pezinku

Pravidelné návštevy realizujeme v dvojtýždňovej frekvencii. Cieľom programu je priniesť pacientkam nové zážitky, vzbudiť chuť do života a podporiť tak tradičné metódy liečby. Využívané prostriedky sú hudba a tanec, žonglovanie, kúzla, príbehy, literatúra, ako aj terapeutické pomôcky a hudobné nástroje.

Kôš plný humoru - návštevy dospelých pacientov na onkologických oddeleniach

Humor a smiech majú svoje miesto aj na onkológii. Aj preto každý rok navštívia zdravotní klauni dospelých pacientov primárne na onkologických oddeleniach v nemocniciach po celom Slovensku.

Tak ako všetci zdraví ľudia, aj onkopacienti potrebujú smiech a humor k životu. Určite neplatí predpoklad, že na onkológii sa len plače a musí byť ticho. Naši pacienti sa radi smejú, nabíja ich to energiou a spríjemňuje ich dni."

Mgr. Lucia Vasiľková, psychologička, Národný onkologický ústav Bratislava

Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors realizuje program Kôš plný humoru s finančnou podporou spoločnosti Siemens. Ďakujeme!

 

Video