Regulárny zázrak

Zverejnené: 20. July 2017

Občas môže byť zázrakom aj obyčajný úsmev na tvári dieťaťa, ktoré je vo vážnom stave. Príbeh o Jakubovi napísal zdravotný klaun Tomáš Hudcovič ako súčasť knihy Malé zázraky".

Do liečebne v Kováčovej dorazilo doktorské komando. Z auta vystupujeme ako doktor Brzda, sestrička Prdelková, doktorka Strelená a ja - doktor Capko. Väčšina z detí v Kováčovej na prvý pohľad vyzerá zdravo a spokojne. Zhon a aktivita pulzujúca na chodbách zariadenia pripomínajú skôr detský tábor než liečebňu. Narazili sme však na pacienta, ktorého zdravotný stav nedával veľa možností na klaunovanie.

Jakub bol dvanásťročný chlapec, ktorý väčšinu času preležal v posteli s pohľadom upreným do neurčita. Diagnóza znela - bdelá kóma. Mal veľmi príjemnú, sympatickú tvár a veľké oči, ktoré pôsobili trochu unavene. Keď sme potichu vstúpili do jeho izby, pomaly otočil hlavu k dverám a vtedy... sa spustilo tornádo. Sestričke Prdelkovej padalo piate cez deviate, a doktor Capko sekundoval, čo mu sily stačili. Izba sa v sekunde zmenila na nepoznanie. Rozsypané rekvizity, striekajúca voda, živelné výkriky, ospravedlňovania, ďakovania, pády, vstávania, to všetko sme v tej chvíli robili s jedinou motiváciou — zbaviť sa ťaživého ticha.

Jakub na Cirkuse Paciento 2012


Vtedy sme uvideli Jakubovu reakciu, v ktorú sme pri vstupe do izby vôbec nedúfali - smial sa.
Bol to úplne tichý, ale o to intenzívnejší smiech, ktorý jemne triasol celým jeho bezvládnym telom. A to bol iba začiatok.

Počas týždňovej práce s deťmi v liečebni sme k Jakubovi chodili každý deň a v podobne akčnom duchu sme sa snažili o jeho rozptýlenie a úsmev. Vo štvrtok bolo treba uzavrieť počet účinkujúcich detí v piatkovom vystúpení Cirkusu Paciento. Jakub nás už čakal — červený nos pripravený na nose, oči žiarivo modré a úsmev taký, akoby ho mal odjakživa. 

Dozvedeli sme sa novinu, ktorá nám vyrazila dych. Dojatá Jakubova mama nám oznámila, že napriek všetkým negatívne znejúcim prognózam sa stal zázrak. Jej syn Jakub sa po prvý raz od začiatku tohto beznádejného stavu postavil na nohy! Samozrejme, že mamina pomoc bola stále nutná, ale jeho nohy už neboli len dve pasívne paličky. Stali sa mu oporou, na ktorej sa dokázal udržať.

DSC 215


Jakubova chuť zúčastniť sa celého toho cirkusu naokolo bola neuveriteľná. Dožadoval sa svojho vozíka, na ktorom by nám mohol byť stále v pätách a vidieť, čo všetko pripravujeme s ostatnými deťmi. Bola to natoľko euforická chvíľa, že doktor Capko, ktorý je inak tvrdý chlap, pocítil šimranie a jemné vlhko v očiach. Sestrička Prdelková sa slzeniu oddala naplno.

A vtedy nám to všetkým napadlo. Jakub patrí do Cirkusu Paciento. Veď kto, keď nie on. Vypätie a vzrušenie, ktoré prežíval, ho veľmi rýchlo vyčerpávali a strhávali do spánku, ale napriek tomu bol ochotný zúčastniť sa čohokoľvek, čo sme mu so sestričkou Prdelkovou ponúkli. Rozhodli sme sa, že najvhodnejšie bude pre neho magické číslo s čarovnou knihou. Na jemné čarodejnícke pohyby sa maximálne sústredil a každým svojím prejavom nás presviedčal o tom, že všetko zvládne. Bolo neuveriteľné vidieť jeho snahu, chuť a radosť. 

DSC 0216


Od tej chvíle až do vystúpenia trávil na vozíku maximum času a do postele sa vracal len vtedy, keď ho už telo zrádzalo a vyžadovalo si čas na zotavenie. Jakubove piatkové vystúpenie bolo pre všetkých, ktorí jeho stav poznali, skutočným zázrakom. Je dobré vedieť, že regulárne zázraky sa dejú. Akože fakt.

 

» Aj vy môžete darovať smiech chorým deťom. Viac info o tom, ako nás podporiť.

 

Tomáš Hudcovič / doktor Capko

Tomas Hudcovic Doktor Capko

» Prečítajte si o Jakubovej ceste v príbehu „Hovoria mi ZÁZRAK Jakub"
» Ďalšie príbehy zdravotných klaunov

Video