Hovoria mi ZÁZRAK Jakub

Zverejnené: 25. August 2017

Veríte na zázraky? Keď mal Jakub 12 rokov, náhle upadol na dva mesiace do bdelej kómy. Lekári neverili, že to prežije. Zdrvení rodičia sa pripravovali na najhoršie. Malý bojovník však zrazu otvoril oči a vrátil sa na tento svet.

Dnes je z Jakuba 17-ročný chalan, ktorý miluje rybačku a číta historické knihy. Rodina má po rokoch trápenia veľký dôvod na radosť. A my, zdravotní klauni, sme šťastní, že sme pri tomto zázraku mohli byť.

Jakub a zdravotní klauni, 2017
FOTO: Jakub a zdravotní klauni


Jakubov príbeh

„Pred piatimi rokmi som sa stretol s nešťastím, opačným pólom šťastia. Keď človek stratí to najcennejšie, čo má, vlastné zdravie, nastúpi absolútna bezmocnosť a strach. Nielen pre chorého človeka, ale aj pre jeho blízkych. Moje nešťastie malo nálepku kóma a vážne poškodenie mozgu. Mojim rodičom sa zrútil svet. Podľa lekárov som vôbec nemal prežiť. Prežil som, ale nemal som už nikdy chodiť, behať, rozprávať, proste fungovať ako predtým. Lekári samotní tápali v hľadaní diagnózy, a i keď sa všemožne snažili o môj „reset“, nedarilo sa im.

» Stiahnite si celý príbeh o Jakubovi

Jakub zazrak vyrez


Bezvládnosť ma premenila na dieťa s atrofovaným svalstvom, spastickými končatinami pokrútenými na nepoznanie. Bol som vychudnutý na kosť, mal som len 29 kg a po 2 mesiacoch v umelej kóme sa lekári rozhodli postupne ma preberať. Prekonávanie abstinenčných príznakov sprevádzal môj krik a plač, ale nakoniec som predsa otvoril oči. Nič viac som však nedokázal. Bol som v bdelej kóme. V tele som nemal jediný funkčný reflex, všetko okrem dýchania sa jednoducho stratilo a telo to „zabudlo“. Bol som úplný ležiak, nerozprával som a mal som plienky ako batoľa.


Stretnutie so zdravotnými klaunmi

Celé roky som musel denne cvičiť a absolvovať množstvo rehabilitácií. V hyperbarickej komore s inhalovaním koncentrovaného kyslíka som absolvoval až 220 sedení. Ale stálo to za to!! Prvýkrát som zdravotných klaunov z Červeného nosa stretol v nemocnici na Kramároch v Bratislave. Cítil som, že toto sú neobyčajní ľudia. Tým, že ma rozosmiali, dodali mi silu na boj s chorobou. Potom sme sa stretli ešte mnohokrát počas mojich 7 kúpeľných liečení v liečebnom ústave Marína v Kováčovej, a bolo to skvelé :)

Mamina chvíle s klaunmi opisuje „ako keď na šampanskom vystrelí zátka a vytryskne ohromná dávka humoru namiesto plaču“. Aj pre ňu boli úžasní a milovala ich."

Jakub Cirkus Paciento 2012FOTO: Jakub počas predstavenia Cirkus Paciento, 2012


Mama Mirka spomína

„Prvé slová po dlhom období v umelej kóme vyhŕkli Jakubovi na predstavení Cirkus Paciento: čáry-máry-fuk, čarodejník Hudíny Jakobíny! Bol tak slabučký, že zvládol zdvihnúť len rúčku s čarodejníckou paličkou a potichu vypovedať tieto pre nás „zázračné slová." Tak sa tešil, že pri nácviku sedel vo vozíčku v zákulisí 3 hodiny a nepohol sa. To bol na jeho vtedajší ťažký stav naozaj obrovský výkon. Klauni v ňom doslova prebudili nadľudskú silu."

 

Klauni ma naučili opäť sa smiať

„Prešlo 5 rokov. Dnes mám skoro 17. Život pokračuje vo svojej ceste a mne prináša každý deň niečo nové. Začal som si vážiť všetko, čo mi doprial. To dobré považujem za zázrak, to zlé za ďalšiu lekciu, v ktorej mám obstáť. Som „zázrak“ kliniky – Zázrak Jakub. Podľa prednostu Neurologickej kliniky DFN pána docenta Pavla Sýkoru vraj dvojnásobný. Prvý zázrak je, že som to vlastne prežil. A druhý, že fungujem tak, ako fungujem. Ako hocijaký iný tínedžer, dokonca s výborným prospechom. Mám úžasnú rodinu a nebyť jej, tak nie som tam, kde som. Verili, že to dokážem. A klauni? Naučili ma opäť sa smiať. A ja sa smejem naozaj rád :)."

 

Váš Jakub

 


Blog bol pôvodne publikovaný na: https://zdravotniklauni.blog.sme.sk/


 

...a prineste smiech deťom do nemocníc

Video