Dobrá práca, primárka Ritka!

Zverejnené: 24. January 2017

Volám sa primárka Ritka a som zdravotnou klaunkou už 12 rokov. Aj napriek tomuto dlhému obdobiu sa mi občas stávajú situácie, ktoré ma dojmú...a pripomenú mi dôležitosť našej práce a veľkosť nášho poslania.

Detska fakultna nemocnica Bratislava - klauniFOTO: Primárka Ritka a doktor Špageta prichádzajú do nemocnice

Maxa som spoznala pred niekoľkými mesiacmi. Mesačne stretnem v nemocnici množstvo tínedžerov, no tohto chlapca som si zapamätala. Neviem, či to bolo vzájomne ladiacimi energiami, podobným čiernym humorom alebo sympatiami, ale keď som ho po nejakom čase opäť uvidela na chodbe detského oddelenia, aj on si zjavne pamätal mňa.

Oči sa mu rozžiarili.

„Vás poznám, pani primárka Ritka!" povedal pomaly, lebo motoriku mal oslabenú.

Nevedela som jeho diagnózu, no videla som, že si toho preskákal dosť. Ja mu na to:

„Aj ja vás poznám!"

Mamina, ktorá bola s ním, sa na mňa usmiala:

„Pani primárka Rita, musím vám povedať, že Max bol dlho v zlom stave, ale po vašej návšteve sa mu polepšilo. Ako mi sám povedal, dali ste mu chuť a nádej do života."

V tej chvíli som nevedela, čo povedať. A to teda nemám problém v slovnej komunikácii a väčšinou trepem dve na tri. :-) Bola som dojatá a šťastná.

Max si od tej chvíle mohol dovoliť čokoľvek. Uťahovali sme si jeden z druhého, primárka Ritka sa zmenila na primárku Riťku a ja som sa vôbec neurazila, práve naopak. Tínedžerská duša potrebuje aj takýto humor.

Maxovi sa do očí vrátili jeho typické šibalské iskričky. Na konci našej návštevy mi pomaly, ale veľmi spokojne podal ruku a povedal:

„Ďakujem vám, dobrá práca, primárka Ritka."

Nie Maxo, ja ďakujem za ten pocit naplnenia, ktorý som v tej chvíli mala. Ďakujem, že môžem byť súčasťou týchto malých zázrakov, ktoré sú medzi nebom a zemou. 

 

Katarína Baranová / primárka Ritka

 


» Aj vy môžete darovať smiech chorým deťom. Viac info o tom, ako nás podporiť.


 primarka Ritka kolaz
FOTO: Katarína Baranová / primárka Ritka

Video