Smiech nepozná vek

Zverejnené: 05. Máj 2017

Smiech je dôležitý pre naše zdravie a psychickú pohodu. Má veľký význam v každom veku - detskom, ale aj seniorskom.

Povzbudenie, radosť zo života, ľudská blízkosť. Zdravotní klauni dokážu svojím humorom rozžiariť tváre seniorov, ktorí často bojujú s vážnymi chorobami, bolesťami, aj s osamelosťou.

Pozrite si niekoľko momentov z návštevy zdravotných klaunov v zariadení pre seniorov Charitas v Bratislave.

 

 

Smiech zvyšuje kvalitu života seniorov

Priaznivé účinky humoru na život seniorov potvrdila štúdia, ktorú viedla Dr. Pia Kontos z Toronto Rehabilitation Institute (TRI). Výsledky dokázali, že návštevy zdravotných klaunov znižujú nepokoj a zvyšujú kvalitu života geriatrických pacientov s demenciou.

S programom „Smiech nepozná vek“ navštívia zdravotní klauni každý mesiac 13 zariadení a trikrát za rok 10 zariadení pre seniorov po celom Slovensku.

„Život starších ľudí sa nekončí tým, že sa dostanú do zariadenia pre seniorov. Len už nemá takú kvalitu, nie sú takí aktívni, ako boli zvyknutí. V zariadení môžu žiť dlhé roky. Mnoho zažili, majú kopu skúseností, veľa vedia. Len to mnohokrát nemajú komu odovzdať. Často si k nim ako zdravotní klauni chodíme po radu, opäť môžu niekomu pomôcť. Vytvárame situácie, aby mali dôvod sa zasmiať, aby ich to potešilo. Ľudský život má hodnotu a zmysel stále. A s humorom a smiechom sa žije lepšie!“ 

Eva Okoličániová, zdravotná klaunka a koordinátorka programu „Smiech nepozná vek“.

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)