Pavel Mihaľák: Nemocnica nie je javisko

Zverejnené: 20. Január 2017

Aj v náročných chvíľach dokáže nájsť silu, ktorá ho ženie ďalej. Pavel Mihaľák sa pred šiestimi rokmi stal zdravotným klaunom a dnes je novým umeleckým riaditeľom združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors.

Čo ťa priviedlo k práci zdravotného klauna?

Od začiatku ma veľmi priťahovala myšlienka tohto združenia – prinášať smiech chorým deťom. Aj keď je pravda, že som najprv trochu váhal, či tak psychicky náročnú prácu zvládnem. A to mám rád adrenalín a podľa mojich bratov som sa narodil bez pudu sebazáchovy... ;) No rozhodol som sa a neľutujem. A každým dňom, každým novým pacientom, lekárom, či sestričkou, s ktorými sa stretnem, dostávam ďalšiu chuť a silu v tom nielen pokračovať, ale aj toto snaženie rozvíjať.

Práca s chorými ľuďmi je aspoň zo začiatku veľmi stresujúca. Ako to zvládaš?

Je pravda, že nemocnica nie je javisko. Hlavne oddelenia ako je onkológia, alebo psychiatria sú ťažké. Každý má svoju cestu ako to udržateľne zvládnuť. Mne pomáha v prvom rade srdce a presvedčenie, ktoré ma postavilo na túto cestu. My totižto nielen dávame pozitívnu energiu, ale ju takisto prijímame. No veľkou podporou sú moji kolegovia – zdravotní klauni. Je nás takmer 60 klaunov, ale poznáme sa medzi sebou naozaj dobre. Každému na svete želám pracovať s kolegami, akých mám ja. Otvorenými, láskavými, s veľkým srdcom a patrične dosť bláznivými, aby ste mali stále radosť zo života.

Ako relaxuješ?

Veľkým relaxom je pre mňa rodina. S manželkou máme dvoch synov. Okrem toho, že nie je dňa, aby nevymysleli nejakú úžasnú „somarinu“, ktorou sa inšpirujem pracovne, prinášajú mi oázu pokoja aj tých bežných krásnych starostí. Ale nielen pokojom je človek živý - okrem divadla, ktoré mám veľmi rád a profesionálne som sa mu venoval osemnásť rokov, si doprajem aj športový adrenalín, teda - ak je čas a hlavne vzduch na lietanie a padanie v ňom ;). Mám rád aj hory a prírodu a aby som to zasa upokojil, pridám čítanie kníh a potom ešte musí zostať miesto pre hudbu. Som užasnutý rôznymi hudobnými nástrojmi, takže mi vždy pribudne nejaký, ktorý sa snažím ovládnuť a prispieť ním k harmónii nielen hudobnej, ale hlavne k harmónii svojej duše.

Pred pár týždňami si sa stal novým umeleckým riaditeľom združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Aké sú tvoje profesionálne výzvy v tvojej novej pozícii?

Marika Kecskésová, ktorú som na poste umeleckej riaditeľky vystriedal, rozvinula združenie po umeleckej stránke na vysokú úroveň. Veľký priestor pre rozvoj vidím v ďalšom zdokonaľovaní klaunských zručností, ktorými zdravotní klauni môžu priniesť nový vietor a nové možnosti svojej práce do nemocníc, či zariadení pre seniorov. Okrem umeleckých zručností k tomu patrí aj vzdelávanie v oblasti sociológie a psychológie. Ako veľkú výzvu vnímam aj pôsobenie v preventívnej oblasti medicíny a zdravia, pretože tam, kde je strach a úzkosť, môže byť humor občas dokonca lepším prostriedkom, než sedatíva. :) 

 


Pavel Mihaľák: od roku 1996 - 2013 bol členom bábkového divadla Babadlo Prešov, počas rokov 2009 – 2013 bol umeleckým šéfom spomenutého divadla. Od roku 1999 hosťoval v rôznych muzikálových a operetných projektoch. Aktívny spolupracovník občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors je od roku 2010. Ako zdravotný klaun pôsobí v programoch: Zdravotné klauniády, Cirkus Paciento, Kôš plný humoru, Liečba humorom pre skôr narodených, Prezuvky máme, Emergency Smile. 

 

Prečítajte si klaunský profil doktora Doda Cikaja / Pavla Mihaľáka

 

Zdroj fotografií: ČERVENÝ NOS Clowndoctors; zariadenie Pohoda seniorov, Galanta

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)