Klaunov môžu zažiť aj dospelí pacienti

Zverejnené: 08. November 2017

Aj dospelí pacienti sa potrebujú smiať a na chvíľu zabudnúť na chorobu a starosti. S programom „Kôš plný humoru" sme v novembri zamierili do slovenských nemocníc, aby sme priniesli radosť tým, ktorí ju potrebujú. 

Kos plny humoru nemocnica Banska BystricaFOTO: Zdravotní klauni potešili dospelých onkologických pacientov

Prinášať humor dospelým má zmysel

Program „Kôš plný humoru" realizuje ČERVENÝ NOS Clowndoctors raz za rok na jeseň v šiestich nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach. Program je určený najmä pre dospelých onkologických pacientov, ktorí trávia v nemocniciach dlhé a náročné chvíle. 

Príchod zdravotných klaunov naplní oddelenie hudbou a smiechom. Zdravotní klauni so sebou prinesú aj „Koše plné humoru" - balíčky, ktoré sú humorom doslova nabité. Sú v nich knihy, krížovky, hlavolamy či masážne a antistresové loptičky. Skrátka všetko, čo pomôže rozptýliť, prípadne dodať novú energiu.

 

Iný prístup ako u detí, ale výsledok môže byť rovnaký

Zdravotní klauni vedia, že návštevy dospelých si vyžadujú iný prístup, ako klauniády pre deti. Dôležitá je predovšetkým empatia a schopnosť klauna vycítiť náladu a rozpoloženie pacienta.

Potvrdila to aj Mariana Kovačechová alias Doktorka Frčka Strelená:

Každý potrebuje humor, každá veková kategória. Aj chorým dospelým veľmi dobre padne, keď ich vytrhneme zo všednosti a dlhých chvíľ na oddelení. Možno zo začiatku sú ostýchaví a hanbia sa smiať pred druhými, no keď sa nálada podarí uvoľniť, zabávajú sa všetci. Niekedy dokonca fungujú rovnaké gegy, ako u detí - napríklad bublifuk je rovnako zázračný. Treba však veľmi citlivo zvažovať ktorý prvok humoru využijeme. Dospelí na onkológii si totiž, na rozdiel od malých detí, plne uvedomujú vážnosť situácie, v ktorej sa nachádzajú.“

 

Smiech roztýlil aj pacientov Fakultnej nemocnice NitraFOTO: Smiech rozptýlil aj pacientov Fakultnej nemocnice Nitra

 

Dospelí pacienti by uvítali klaunov aj častejšie

Aké sú reakcie dospelých pacientov? Mnohí sú vďační za spestrenie a chvíle, ktoré ich priviedli na iné myšlienky. Potvrdila to aj pacientka hospitalizovaná na onkológii v žilinskej nemocnici.

„Tráviť v nemocnici celé dni s našou diagnózou je ubíjajúce a takáto bláznivá návšteva nám na chvíľu dovolí zabudnúť na naše problémy. Uvítali by sme klaunov aj častejšie.“

Humor je dôležitý aj pre príbuzných, ktorých zdravotní klauni taktiež stretávajú v nemocničných izbách.

 

Zdravotnícky personál klaunov víta

Na klaunov sa každý rok už teší aj nemocničný personál:

„Tento program vnímam veľmi pozitívne. Opäť ste ma nesklamali. Potešili ste nielen pacientov, ale aj personál. Je to úžasné oživenie, pretože aj naši pacienti sú úplne normálni, obyčajní ľudia, ktorí sa túžia aj zabaviť, nielen zdieľať svoju chorobu,“

vedúca sestra Mgr. Oľga Štípalová, Onkologická klinika SZU, FNsP F. D. Roosevelta, Banská Bystrica.

Bublifuk môže byť zázrakom aj pre dospelýchFOTO: Bublifuk môže byť zázrakom aj pre dospelých

Tento projekt realizuje občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors s finančnou podporou spoločnosti Siemens. Ďakujeme!

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)