Doktor Trubka rozosmial deti pred operáciou

Zverejnené: 15. August 2017

Je sedem hodín ráno a na Klinike detskej chirurgie v Bratislave je už ruch. Malí pacienti čakajú v izbách, odkiaľ ich už o malú chvíľu odvezú na operáciu. Aké je ich prekvapenie, keď dnu zrazu nakukne veselý, popletený doktor Trubka, odhodlaný za každú cenu vykúzliť im na tvárach úsmev? 
Doktor Trubka a malá pacientka pred operáciou

FOTO: Doktor Trubka a malá pacientka pred operáciou


Klauni pomáhajú chorým deťom zabudnúť na strach

Doktor Trubka alias Boris Bačik je jedným zo zdravotných klaunov, ktorí sú špeciálne vyškolení na program N.O.S. - Na Operačnú Sálu. Svojím klaunským humorom pomáha chorým deťom uľaviť od psychického napätia, stresu a strachu pred operáciou. 

„Dôležité je prísť k deťom s pozitívnou energiou a dobrou náladou. Ako zdravotný klaun sa snažím odľahčiť situáciu - deti napríklad presviedčam, že ich budem operovať ja a hneď im aj predvediem ako... :) Nikdy však nesmie chýbať empatia a človek musí vycítiť, či sa chce práve tento pacient baviť na tému operácia. Niekedy je, naopak, dobré odviesť jeho pozornosť úplne inde."

Boris Bačik / doktor Trubka

Z nemocničnej izby až na operačnú sálu

Zdravotní klauni sa snažia chorým deťom spríjemniť chvíle, ktoré sú pre nich najťažšie. Či už je to čakanie v nemocničnej izbe, alebo cesta výťahom a chodbou priamo na operačnú sálu. Ak je to možné, zdravotní klauni sú pri deťoch aj v momentoch, keď sa prebúdzajú z narkózy. Malí pacienti si tak z nemocnice namiesto nepríjemných spomienok súvisiacich s operáciou nesú veselé zážitky so zdravotnými klaunmi. :)

Pozrite si momenty na fotografiách Tamary Jenčovej z klauniády na Klinike detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava.

 

» Aj vy môžete darovať smiech chorým deťom. Viac info o tom, ako nás podporiť.

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)