Csaba Molnár: Neziskovému sektoru rád pomôžem aj v budúcnosti

Zverejnené: 27. November 2017

Keď sa stretnú ľudia so srdcom na správnom mieste, vznikajú jedinečné veci. Práve takým človekom je aj Csaba Molnár - mladý režisér, ktorý pre Červený Nos natočil reklamný spot. Csaba má za sebou mnohé úspešné projekty, medzi inými seriál Horná Dolná. Prečo sa rozhodol pomôcť neziskovému sektoru a čo v jeho živote znamená humor?

 

Csaba Molnar kolaz

 

Prečo si sa rozhodol pomôcť neziskovke - Červenému Nosu?

Každý má niečo, čo vie ponúknuť, ja som sa rozhodol ponúknuť svoje režisérske schopnosti. Rád som Červenému Nosu pomohol práve takýmto spôsobom. Zároveň to pre mňa bola dobrá skúsenosť. Mohol som si pri natáčaní spotu vyskúšať veci, ktoré sú pre mňa ako režiséra zaujímavé. Napríklad porozprávať príbeh v 30-sekundovom formáte. Je to iné, ako pri seriáli, v ktorom má jeden diel skoro hodinu.

 

Čo v tvojom živote znamená humor a smiech?

Mám rád humor a rád sa smejem. Ale ťažko by som našiel človeka, ktorý by to necítil rovnako. Na túto otázku by som teda radšej odpovedal z hľadiska mojej profesie. Pre mňa ako autora je smiech a humor jazyk, cez ktorý sa dá rozprávať o témach, ktoré by možno vyzneli príliš kontroverzne, keby boli povedané vážne. Ako keď mali králi svojich klaunov a šašov, ktorí pomocou humoru hovorili pravdu, ktorú nikto nechcel počuť. Ako autor môžem byť aj ja takým šašom, ktorý to povie, ale zabalím to práve do humoru. Zároveň robiť humor ako profesiu považujem za jednu za najťažších ciest. Každý projekt, akým bolo aj natáčanie spotu pre ČERVENÝ NOS Clowndoctors, je pre mňa krok k tomu, aby som sa o humore niečo nové naučil.

 

Csaba Molnár - zdravotní klauni
FOTO: Csaba Molnár a zdravotní klauni na natáčaní spotu.

 

Ako sa ti pracovalo so zdravotnými klaunmi?

Pracovalo sa mi veľmi dobre. Hoci priznávam, že spočiatku som mal trošku obavy. Viem, že keď si klaun nasadí svoj nos, stane sa naozaj klaunom a to je iné, ako herec v civile. Ale natáčanie dopadlo veľmi dobre. Potvrdilo sa, že dobrý tím prispeje k tomu, aby bol aj výsledok dobrý. Určite to bolo aj vďaka tomu, že mnohí klauni sú herci a majú skúsenosti z filmovania. Niektorých zdravotných klaunov dokonca osobne poznám – napríklad s Romanom Slaninom natáčame seriál Horná Dolá.

 

Na čom práve teraz pracuješ a aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Ako režisér natáčam seriál Horná Dolná, je to príjemný projekt. Spolupracujem s ľuďmi, ktorí tento seriál robia dlhodobo a ja sa od nich môžem veľa naučiť. Okrem toho vyvíjam aj svoje vlastné scenáre. Na Slovensku humor a komédia nemá až takú veľkú tradíciu. Je to trošku taká tabula rasa a o to je to náročnejšie. Ale pracujem na tom a myslím, že výsledok, či už vo forme seriálu, filmu, alebo divadla, bude zaujímavý. Robím aj na reklamách. Pracujem na mnohých veciach naraz... No rád by som aj v budúcnosti pomáhal neziskovému sektoru.

 

KTO JE CSABA MOLNÁR?

Csaba Molnár sa narodil v Komárne. Vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Za svoj študentský film „Dobrý človek“ získal študentské ocenenie na udeľovaní cien IGRIC. Na konte má okrem kratších filmov aj populárny seriál Horná Dolná a seriál Atletiko Cvernofka, obidva z produkcie Televízie Markíza.

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)