Cirkusové leto pre malých pacientov

Zverejnené: 27. Júl 2017

Detské oddelenia bývajú v lete smutnejšie, ako po iné mesiace. Veď ktoré dieťa by chcelo stráviť prázdniny v nemocnici? Malí pacienti však majú dôvod na radosť - zdravotní klauni sú aj cez leto v plnom nasadení! Okrem pravidelných návštev rozveseľujú deti s obľúbeným programom Cirkus Paciento.

Cirkus Paciento v liečebnom ústave Marína, 2017

FOTO: Cirkus Paciento v liečebnom ústave Marína, 2017

Na onkológii nemusí byť smutno

Je piatok a malí pacienti na detskej onkológii v Banskej Bystrici sú už plní očakávania. Celý týždeň trénovali so zdravotnými klaunmi cirkusové čísla, ktoré dnes predvedú v záverečnom vystúpení. Už dostali aj svoje cirkusové kostýmy – niektorí v nich od samého nadšenia chceli aj spať. :)

Malá Tamarka je lesnou vílou a nevie sa vynadívať na to, ako krásne sa jej točia zelené šaty s trblietavými flitrami. S mamkou poznajú zdravotných klaunov z pravidelných návštev, ktoré sú na detskej onkológii každý týždeň.

„Klauni nás chodia zabávať každý utorok, kedy sa na nich vždy veľmi tešíme. S Tamarkou tancujú, spievajú, púšťajú si bubliny. Sme radi, že nám prinesú niekoľko minút zábavy.“

Dajana, mama Tamarky

O chvíľu sa oddelením ozve cirkusová hymna. Tamarka s maminou, ale aj ďalší malí pacienti predvádzajú úžasné cirkusové kúsky, ktoré sa za týždeň naučili. Niektorí s rúškami na ústach, iní len obďaleč z chodby kvôli sprísnenému režimu liečby. Dobrá nálada je nákazlivá, tlieskajú aj sestričky a lekári. Na chvíľu sú preč všetky problémy, starosti, smútok.

FOTO: Tamarka s mamkou počas Cirkusu Paciento v Banskej Bystrici

FOTO: Tamarka s mamkou počas Cirkusu Paciento v Banskej Bystrici


Súčasťou predstavenia aj lekár Pavel Bician

Personál nemocnice zdravotných klaunov už dobre pozná – na detskú onkológiu chodia každý týždeň. Veľkým fanúšikom Cirkusu Paciento je aj onkológ a zástupca prednostu kliniky MUDr. Pavel Bician. Tento rok opäť prekvapil a rozosmial celé oddelenie, keď sa neváhal zapojiť do záverečného vystúpenia – predviedol čarodejnícky trik. :)

„Deti u nás na onkológii trávia veľa času. Každé spestrenie nejakým programom je pre nich veľmi dôležité. A keďže deti majú zmysel pre humor, veľmi sa potešia, keď za nimi prídu klauni z Červeného Nosa. Ja túto aktivitu veľmi vítam a teším sa, že deti majú možnosť zasmiať sa.“

MUDr. Pavel Bician, lekár

 

<Video-33> 


Cirkus Paciento ešte nekončí

Program Cirkus Paciento prebieha počas celého roka. Zatiaľ sme navštívili malých pacientov v týchto zariadeniach: Psychiatrická nemocnica prof. Matulaya Kremnica; NÚDCH Bratislava - Klinika psychiatrie; Detská fakultná nemocnica Košice - Oddelenie detskej onkológie a hematológie; Špecializovaný liečebný ústav Marína, Kováčová; Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, Dolný Smokovec.

Partnerom Cirkusu Paciento v DFNsP Banská Bystrica bol FreeSAT Slovensko.

Tento rok nás ešte čaká Cirkus Paciento v Detskej psychiatrickej liečebni Hraň, Fakultná nemocnica Nitra – detská psychiatria, Univerzitná nemocnica Martin – detská psychiatria.

Tešíme sa na všetkých malých cirkusantov a na všetky úsmevy, ktoré sa nám podarí vyčarovať na detských tvárach! 

» Aj vy môžete darovať smiech chorým deťom. Viac info o tom, ako nás podporiť.

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)