Čarovný svet Fidlikáry

Zverejnené: 27. Marec 2017

Deti čakajú so stoličkami do polkruhu. Z chodby počujú prvé, jemné tóny spevu. Do triedy vstupujú traja klauni s hudobnými nástrojmi a veľkým kufrom plným tajomstiev. Začína sa Fidlikára.

 

 

Fidlikára je terapeutické predstavenie pre deti s autizmom, mentálnym a kombinovaným postihnutím. Je prispôsobené potrebám týchto detí, ktoré vnímajú svet inak, ako my. Farby, vône, zvuky - tieto jednoduché vnemy spracúvajú s veľkými problémami a skladajú si z nich svoj svet, ktorý je často odlišný od toho nášho. S Fidlikárou sa snažíme priblížiť tomuto svetu a priniesť deťom nové dojmy, ale aj pocit radosti, pokoja a harmónie.

 

Má to zmysel!

 

"Vážim si na klaunoch, že sa neboja kontaktu s deťmi s ťažkým viacnásobným postihnutím. Lebo nie je veľa umelcov, ktorí sa chcú priblížiť k nim nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke."

p. Miklošovičová, triedna učiteľka, Špeciálna základná škola Kremnica

  

"Predstavenie bolo plné emócií a pozitívnej energie. Klauni bolí prirodzení, uveriteľní a svoji u dobrou náladou strhli aj deti. Aspoň na chvíľu sme sa ocitli v bezstarostnom svete plnom spevu a dobrej nálady."

Spojená škola internátna Z.Nejedlého, Levice

 

"Nádherná symbióza. Atmosféra, v ktorej sa občas ježia aj chlpy na ruke....Nevtieravý, precítený spev a hudobný doprovod šíriaci pocit pokoja, uvoľnenia napätia."

Špeciálna základná škola Levice

 

"Predstavenie vyvolalo v deťoch pozitívne emócie, ktoré sú veľmi dôležite v živote ľudí s mentálnym postihom. Pozitívna nálada u klientov pretrvávala po celý zvyšok dňa, dokonca si dovolíme tvrdiť, že pozitívne emócie pretrvávali aj v nasledujúcich dňoch."

Špeciálna základná škola Galanta

 

"Bolo to príjemné prekvapenie. Aj žiaci o ktorých sme si mysleli, že nezvládnu všetko v rámci predstavenia reagovali úplne bezproblémovo a malo to potom následne odraz i v ten deň na vyučovaní - boli pokojnejší."

Spojená škola, Čajkovského 50, 917 08 Trnava

 

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)