Eva Okoličániová: „A vtedy si človek povie – má to zmysel!"

Zverejnené: 03. Máj 2017

Nielen deti, ale aj seniori túžia po chvíľach plných humoru a smiechu. Ako im pomáhajú návštevy zdravotných klaunov a prečo to má zmysel? Na otázky odpovedá Eva Okoličániová, zdravotná klaunka a koordinátorka programu "Smiech nepozná vek".

Mnohí si myslia, že klauni sú iba pre deti. Prečo majú klaunské návštevy zmysel aj pre seniorov?

Návšteva zdravotných klaunov seniorov osvieži, prinesie im do bežného dňa humor, hudbu, objatie, spomienky. Keď má človek nadhľad a zachová si zmysel pre humor, ľahšie prekonáva rôzne životné úskalia. Smiech má zmysel v každom veku.

Vnímaš rozdiel medzi tým, keď ako klaunka navštíviš dieťa v nemocnici a keď navštíviš seniora v geriatrickom zariadení?

Aj dieťa, aj starší človek sa potrebujú zasmiať, potešiť, zažiť vtipnú situáciu. Zvlášť vo chvíľach, keď im nie je práve najlepšie, prežívajú bolesti, samotu, smútok. Keď ich navštívia klauni, mnohokrát sa smejú na to istom. Pre deti možno nie je ľudský kontakt taký vzácny ako pre seniorov, lebo ho majú dostatok. Od seniorov si tiež často pýtame radu. Veľa vedia, veľa zažili, no už veľmi nemajú možnosť sa o to podeliť.

K seniorom prichádzate v kostýmoch a s rekvizitami. Ako ich používate a prečo sú dôležité?

Snažíme sa seniorom prinášať rôzne témy a konkrétne veci, s ktorými sa už dnes nestretávajú, hoci predtým boli súčasťou ich života. Napríklad košík húb, šišky zo stromov, zvonce, zbierku servítok, listy zo stromov. Na jednej návšteve sme prišli za pani Helenou s tým, že ju dnes vezmeme na Kriváň. Reagovala, že ona už nemôže, nevládze, nohy ju bolia. Tak sme jej povedali, že keď ona nemôže ísť na Kriváň, príde Kriváň za ňou a vybrali sme veľký obraz Kriváňa. Zdvihli sme ho a spolu sme spievali „Hej, pod Kriváňom, tak je krásny svet!“ Pani Helena sa smiala a hovorila, že by si nikdy nemyslela, že sa ešte dostane pod Kriváň.

Tvoja práca so seniormi prináša veľa situácií, veselých aj smutných. Povieš nám o zážitku, na ktorý nikdy nezabudneš?

Vždy sa teším, keď staršieho človeka rozosmejeme. O to viac, keď na začiatku našej návštevy nebol radostne naladený a počas nej sa nám podarí priviesť ho iné myšlienky, zlepšiť mu náladu, dodať energiu, zmeniť atmosféru v izbe.

Nezabudnem na prvú návštevu u pani Zuzky, ktorá nás prijala vo svojej skromne zariadenej izbičke. Vypočula si našu tému, ktorú sme mali pripravenú, pesničku, ale nebolo to ono. Seniorom sa predstavujem ako Oľga Havranová a hrám upätú učiteľku. Všimla som si, že pani Zuzka má v izbe koberec, kde je nakreslený obrovský tiger a veľmi som začala riešiť, že neviem, ako sa mám postaviť, aby mi tiger nevidel pod sukňu. A na tomto mojom „obrovskom probléme“ sa pani Zuzka začala schuti smiať. Chvíľu sme ešte rozoberali, ako to vyriešiť, bavila sa, nálada sa úplne zmenila. Na konci návštevy nám veľmi ďakovala za to, že sa zasmiala prvý raz, odkedy žije v tomto zariadení. Potom sme sa dozvedeli, že pani Zuzka naozaj nemala ľahkú životnú situáciu, na nové bývanie si ťažko zvykala a veľa dôvodov na úsmev nemala...

A vtedy si človek povie – má to zmysel!

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)