Už 15 rokov prinášame smiech

Zverejnené: 05. Apríl 2019

Je to už 15 rokov, čo zdravotní klauni z Červeného nosa po prvýkrát navštívili malých pacientov na detskej onkológii v Bratislave. Len málokto vtedy tušil, že jedného dňa budú klaunské návštevy rozveseľovať deti v nemocniciach po celom Slovensku. Ale ako sa to celé začalo?

 


Prvý nápad skrsol v hlave doktorky Daniely Sejnovej, ktorá bola v tom čase primárkou na Klinike detskej onkológie a hematológie, NÚDCH v Bratislave. Na konferencii vo Francúzsku videla zdravotných klaunov a povedala si, že čosi také sa musí rozbehnúť aj na Slovensku.

Doktorka Sejnová pozvala na Slovensko Garyho Edwardsa, zakladateľa ČERVENÉHO NOSA. Krátko nato prví zdravotní klauni odštartovali jednu nádhernú a dobrodružnú cestu. 7. apríla 2004 sa narodilo občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors.
 

18

Hlavným programom združenia sú pravidelné klauniády na detských oddeleniach.

3


 17

Prvou nemocnicou, kde zdravotní klauni pravidelne navštevujú detské oddelenia, je Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Už v druhom roku pôsobenia sa počet návštev takmer zdvojnásobuje.

4


19

K pravidelným klauniádam pre deti pribúdajú aj špeciálne jednorazové v rámci programu Niečo naviac.

5
 

20

Pocet klauniád rastie a pribúda nový program – špeciálne semináre pre zdravotný personál: Humor v zdravotníctve.

6


21

Rady zdravotných klaunov sa rozširujú a smiech sa rozlieha na chodbách už 10 nemocníc. Žezlo predsedníčky organizácie od MUDr. Daniely Sejnovej preberá MUDr. Katarína Šimovičová.

7


22

Rodí sa špeciálny týždňový program Cirkus Paciento a svoju úspešnú pút štartuje na detských onko-oddeleniach v Bratislave a v Banskej Bystrici. Pravidelné klauniády stále pribúdajú.

9
23

Rok sa nesie v znamení vzniku troch nových úspešných programov: Smiech nepozná vek, Prezuvky máme a Vianočný sen.

 10


24

Zdravotní klauni pravidelne usilovne rozveseľujú detské oddelenia i zariadenia pre seniorov a po prvýkrát vstupujú aj na onko-oddelenia pre dospelých pacientov s programom Kôš plný humoru.

 36


25

Prevencia a záchranárske zručnosti sú mimoriadne dôležité aj pre deti. Preto zdravotní klauni v spolupráci so záchranármi štartujú nový vzdelávací program pre deti ZŠ Malý záchranár. Program úspešne pokračuje až do roku 2015.

11


 


26

Rok je naplnený činorodou prácou. Stále viac chorých detí sa môže tešiť na veselú klaunskú návštevu. Rodia sa tri nové skvelé programy: Ambulantné klauniády, NOS - Na Operačnú Sálu a Fidlikára pre deti s autizmom a deti s ťažkým a kombinovaným postihnutím.

ČERVENÝ NOS Clowndoctors získava dve významné ocenenia:

  • SUPERBRAND roku 2013 
  • ŠLACHETNÝ ČIN ROKA za „terapiu duší pacientov, rodičov a personálu detskej onkológie“ udelený Spoločnosťou detskej onkológie Košice

12


 

28

Zdravotných klauniád i rozosmiatých detí pribúda. Počet profesionálnych zdravotných klaunov tiež. Červený nos radostne rastie a nadúva sa. :)

 13


30

Červený nos rastie...

14


37

A rastie...

 15


 

Dizajn bez nazvu3

31

Začína sa s pravidelnými klauniádami aj pre dospelých pacientov.

ČERVENÝ NOS Clowndoctors získava opäť dve významné ocenenia:

  • Ocenenie verejnej ochrankyne práv JUDr. Márie Patakyovej
  • Ocenenie v sociálnej oblasti udelené Bratislavským samosprávnym krajom za program Smiech nepozná vek.

40


32

Rok plný rekordov. 61 zdravotných klaunov a klauniek pôsobiacich v 53 nemocniciach od Skalice po Michalovce zrealizuje mesačne až 230 klauniád. Za celý rok je to neuveritelľých klauniád pre deti, seniorov a dospelých pacientov. MUDr. Katarína Šimovicová sa stáva víťazkou ankety Slovenka roka 2018 v kategórii Charita a s najvyšším počtom hlasov divákov aj Absolútnou Slovenkou roka 2018.

Rodí sa nový trojdňový program pre seniorov Varieté.

41


 


33

Rok plný osláv. V apríli oslávi ČERVENÝ NOS svoje 15. narodeniny. V októbri oslávi svoje 10. narodeniny CIRKUS PACIENTO. Programy sa budú rozširovať na ďalšie nemocničné oddelenia. Program N.O.S. odštartuje v DFNsP v Košiciach v poradí DVADSAŤTISÍCA klauniáda v histórii slovenských Clowndoctors

 

Budúcnosť - Všetkých nás čaká ešte veľa úžasných stretnutí a chvíľ spoločnej práce. :)
 

MÁ TO ZMYSEL...

 

„Keď prídem na oddelenie a počujem namiesto plaču smiech, viem, že je utorok a máme veselú klaunskú návštevu. S obdivom iba pozerám, ako sa dospelí ľudia tak dokážu priblížiť detskej duši."

Mgr. Eva Števicová, vedúca sestra (NUDCH Bratislava)

 

„Veľmi pekne ďakujeme klaunom za návštevu v nemocnici v Humennom. Boli ste super! Už sme týždeň doma, ale stále na vás spomíname a každý deň poctivo „papáme“ bubliny a nafukujeme a sfukujeme brucho . Robíte skvelú prácu!

mama Ivana z Humenného


„Nikdy by som ani len nepomyslela, že dokážete rozhýbať celú rodinu a po týždňoch doslova roztancovať moju ťažko chorú dcérku“

Kristínkina mama z Popradu
 

Keď som bola pred mesiacom na detskej chirurgii po úraze, nebolo mi veľmi do smiechu. Ale plastická operácia mozgu sestry Gvendolíny ma rozosmiala tak, že som sa smiala aj po jej odchode. Krásny čas to bol. 

pacientka Terezka


„Doktor Žinčica sprevádzal moju dcérku na operačnú sálu. Spievali si a tancovali vo výťahu a ona si ani neuvedomila, že už je tam... Stále ho spomína a vždy, keď ideme do nemocnice na kontrolu, zvedavo vyzerá, či ho zase neuvidí. Stretnúť klaunov je proste zážitok!"

mama Zuzana

„Červené nosy“ stretávam v nemocnici každý deň a to nielen na oddelení, ale aj v priestore celej nemocnice, vo výťahu, na chodbe ... Všade okolo nich je smiech, hudba a dobrá nálada. Určite už bolo mnoho vyjadrení o tom, ako to  pomáha pacientom a rodičom. Musím sa priznať, že  mne ako lekárovi to tiež vždy dokáže vyplaviť endorfíny šťastia a pohody.“

MUDr. Marián Hrebík, MPH, primár Detského kardiochirurgického centra NÚSCH Bratislava

 

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)