V novembri sme priniesli úsmevy aj dospelým

Zverejnené: 05. November 2018

Aj onkologickí pacienti sa radi smejú, spríjemňuje im to dni, tvrdí onkopsychologička. Už ôsmykrát navštívili zdravotní klauni dospelých onkologických pacientov v 6 nemocniciach v rôznych regiónoch Slovenska.

Nemocnica_Nitra_klauni


Zdravotní klauni navštevujú hlavne deti v nemocniciach, avšak raz do roka zavítajú aj za dospelými pacientmi. Program je určený najmä pre dospelých onkologických pacientov, ktorí trávia v nemocniciach dlhé a náročné chvíle. Zdravotní klauni so sebou prinesú hudbu, smiech či pohladenie a objatie.

„Predpoklad, že na onkológii sa len plače a musí byť ticho, neplatí,“ hovorí onkopsychologička Lucia Vasiľková z Národného onkologického ústavu. „Aj onkologickí pacienti sa radi smejú, spríjemňuje im to dni. Smiech dokáže odľahčiť aj tie najnáročnejšie chvíle – pacientom, aj ich blízkym,” dodáva Vasiľková.


Iný prístup ako u detí, ale výsledok môže byť rovnaký

Zdravotní klauni vedia, že návštevy dospelých si vyžadujú iný prístup, ako klauniády pre deti. Dôležitá je predovšetkým empatia a schopnosť klauna vycítiť náladu a rozpoloženie pacienta.

Aj chorým dospelým veľmi dobre padne, keď ich vytrhneme zo všednosti a dlhých chvíľ na oddelení. Možno zo začiatku sú ostýchaví a hanbia sa smiať pred druhými, no keď sa nálada podarí uvoľniť, zabávajú sa všetci. Treba však veľmi citlivo zvažovať, ktorý prvok humoru využijeme. Dospelí na onkológii si totiž, na rozdiel od malých detí, plne uvedomujú vážnosť situácie, v ktorej sa nachádzajú,“ hovorí zdravotná klaunka Mariana Kovačechová, alias Doktorka Frčka Strelená.

Zdravotný klaun Roman Slanina alias Doktor Ondrej Gips dodáva:

„Personál, ktorý ošetruje dospelých pacientov na onkológii, spočiatku neveril, že by sme mohli zmeniť ich vnímanie vlastného vážneho stavu. Boli prekvapení, že je to možné. Je to taký malý zázrak."

Aj zdravotnícky personál sa teší na zdravotných klaunov.

„Tento program vnímam veľmi pozitívne. Klauni potešia nielen pacientov, ale aj personál. Je to úžasné oživenie, pretože aj naši pacienti sú úplne normálni, obyčajní ľudia, ktorí sa túžia aj zabaviť, nielen zdieľať svoju chorobu,“ tvrdí vedúca sestra Mgr. Oľga Štípalová, Onkologická klinika SZU, FNsP F. D. Roosevelta, Banská Bystrica.

DSC 0083


S podporou Siemens Healthineers

Program realizuje o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors už po piatykrát aj s podporou spoločnosti Siemens Healthineers . „Psychická pohoda pacientov je pri liečení rovnako dôležitá, ako technológie či práca lekárov. Kôš plný humoru dokáže vyčariť úsmev na tvári ľuďom, ktorí sú nútení svoje dni tráviť v nemocničnom prostredí. Sme radi, že môžeme byť súčasťou tohto podujatia,“ hovorí Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers.

 

Profesionálni zdravotní klauni navštívia v novembri tieto nemocnice:

5.11.2018 Národný onkologický ústav Bratislava (Oddelenie radiačnej onkológie)

12.11.2018 Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (Klinika hematológie a onkohematológie)

15.11.2018 Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica (Onkologická klinika SZU)

21.11.2018 Univerzitná nemocnica Ružinov Bratislava (Klinika pneumológie a ftizielógie I, Oddelenie klinickej onkológie)

21.11.2018 Fakultná nemocnica Nitra (Oddelenie rádioterapie a klinickej onkológie)

21.11.2018 Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina (Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie)

28.11.2018 Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina (Oddelenie neurológie)

 

Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors realizuje program Kôš plný humoru s finančnou podporou spoločnosti Siemens. Ďakujeme!

 

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)