12. máj - Svetový deň zdravotných sestier

Zverejnené: 11. Máj 2018

Vedeli ste, že zdravotní klauni prinášajú smiech nielen deťom v nemocniciach, ale dobrú náladu sa snažia navodiť aj zdravotníckemu personálu? Práve zdravotné sestry sú pre prácu zdravotných klaunov dôležitým partnerom a komunikácia s nimi je neodmysliteľnou súčasťou každej klaunskej návštevy. Niektoré sestry sa učia využívať aj klaunské umenie.


Cesta zdravotných klaunov predtým, ako začnú klaunovať na nemocničných izbách, najskôr vedie práve do sesterne. Tam zistia, koľko detí je práve na oddelení, kde je ich klaunská vizita najviac žiadaná a na ktoré dvere nemajú radšej klopať vôbec. Sestričky ich informujú o tom, ako sa aktuálne malí pacienti cítia: Miškovi z trojky sa polepšilo a teší sa domov (ale ešte pred odchodom si vyžiadal návštevu klaunov). Janka z osmičky nechce vôbec jesť, ale možno by ju klauni mohli presvedčiť. A Mirke na päťke je veľmi clivo, práve dnes mala mať v škole svoje prvé tanečné vystúpenie, ktoré nacvičovala niekoľko mesiacov. Možno by klauni mohli niečo vymyslieť a vynahradiť jej to. Skrátka – zdravotné sestry, okrem toho, že zvládajú toľko práce, akoby mali 8 rúk, sú naviac aj dôležitým informačným zdrojom pre zdravotných klaunov.


Klauniáda na sesterni

A keď už sú klauni dostatočne vybavení potrebnými informáciami o pacientoch, nasadia nosy a naštartujú svoju klauniádu priamo tam – na sesterni. Ktosi im prezradil, že sestrička Marienka má dnes narodeniny, rozoznejú sa struny ukulele a jej obľúbená pesnička „Slavíci z Madridu“ v podaní doktora Trubku, ktorý na záver spoza chrbta vytasí aj balónovú ružu. Ozýva sa smiech a potlesk. Nasledujú klaunské žartíky a kúzla pre ostatné sestričky a klauni odchádzajú na izby za malými pacientmi.


Seminár o humore a klaunskom umení aj pre sestričky

Zdravotné sestry oslávia tento týždeň svoj DEŇ. „My si ich prácu veľmi vážime, vieme, že je náročná a sme radi, že im ju môžeme počas našich klaunských návštev spríjemniť . Niektoré z nich si dokonca osvojili naše klaunské triky a využívajú ich pri svojej práci,“ hovorí umelecký riaditeľ združenia Pavel Mihaľák z o.z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors.  „Naše združenie dokonca realizuje odborný seminár pre zdravotnícky personál, na ktorom možno získať dôležité poznatky o význame humoru a jeho využití v práci s pacientom, ale aj o konkrétnych klaunských zručnostiach, ktoré si počas semináru môžu trénovať. Medzi sestrami je veľmi obľúbený a žiadaný,“ dopĺňa Pavel Mihaľák.

 

Milé sestričky, máme vás radi a skladáme klobúky pred vašou dôležitou a náročnou prácou!

 

IMG 3820

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)