Seniorom sme prvýkrát priniesli Varieté

Zverejnené: 14. September 2018

Seniori opatrne berú do rúk farebné kostýmy. Páperové boa, čelenky s pierkom, šatku so zvončekmi. Zdravotná klaunka Oľga ich posmeľuje: „Pristane vám to!“ Hlavnými hviezdami programu Varieté budú práve oni.

DSC 0282

Nový program Varieté sme odštartovali začatkom septembra v zariadení Domov jesene života v Bratislave. Počas dvoch dní zdravotní klauni so seniormi nacvičili hudobné a tanečné čísla, na tretí deň sa klienti predstavili v záverečnom vystúpení. Účinkovali všetci, ktorí mali záujem a chuť.

 Prvý deň sme pracovali s väčšími skupinkami seniorov, aj s jednotlivcami, o ktorých sme vedeli, že sú naklonení spoločenským aktivitám a vystúpenie by sa im mohlo páčiť a chceli by sa zapojiť. Druhý deň sme sa spolu s vybranými účinkujúcimi snažili varietné čísla presnejšie nacvičiť s jednoduchou choreografiou či vtipným vyvrcholením," vysvetľuje Eva Okoličániová, zdravotná klaunka a koordinátorka programu pre seniorov.

Urobiť zo všedného dňa oslavu

Je štvrtok. V sále už stojí farebný portál slúžiaci aj ako divadelná opona, vedľa neho hrá živá kapela. Stoličky sa plnia divákmi - klientmi zariadenia, ale aj zdravotníckym personálom. Odbilo desať, začíname!

Opona sa otvára a prichádzajú prví účinkujúci.  Už tu máme dvojicu kúzelníčok, tri dámy nacvičili číslo s boa, zlatým klincom programu je kankánový tanec s vejárom v prevedení bývalej primabaleríny, ktorá aj napriek veku nestratila noblesu a krásne držanie tela. Zrazu akoby sme sa ocitli v inom svete. Zo všedného dňa je zrazu jedna veľká slávnosť.

„Zmyslom tohto projektu je dať seniorom priestor a možnosť zažiariť, ukázať, čo dokážu, užiť si svoj potlesk a obdivné pohľady. Aj napriek veku, chorobám, starostiam," hovorí Eva Okoličániová.

41627623 2042675922464780 6456860434724028416 n


Pozitívne účinky programu ocenila aj psychologička zariadenia Judita Uličná.

„Som nadšená, mne sa to úžasne páčilo. Mnohí klienti dali zo seba to, čo my sme u nich nevideli. Prejavili sa, užívali si to, bola to nádherná atmosféra a ešte keď na to spomínam, mám zimomriavky. Veľmi ďakujem všetkých klaunom,“ – povedala psychologička.


Aj seniori si chcú užiť potlesk

Keď sa na záver ozývajú nadšené ovácie, zo seniorov žiari šťastie. Nie všetci seniori, ktorí nacvičovali program, sa však nakoniec rozhodli vystúpiť pred obecenstvom. 

„Snažili sme sa seniorom ponúknuť nové podnety. Hoci sa niektorí nakoniec rozhodli, že v predstavení nechcú účinkovať, je to úplne v poriadku. Ten proces, že sa niečo chystá, že im prinesieme niečo nové, má rovnako veľký zmysel," vysvetľuje Eva Okoličániová.

DSC 0181

Najväčšou odmenou však bolo vidieť spokojné tváre účinkujúcich.

Bola som dobrá, však?“ hrdo sa ma opýtala pani, ktorá v predstavení účinkovala v sólo čísle. A ja môžem povedať len „áno“. Nazbierať odvahu vystúpiť na verejnosti je pre niektorých nemysliteľné a keď k tomu popridávame vek a kadejaké rôzne starosti, klobúk dole. Bravó!" uzatvára Eva Okoličániová.

Varieté nekončí, najbližšie s týmto programom navštívime Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Kaštieľ v Stupave. Tento projekt realizujeme aj vďaka podpore Nádácie Slovenskej Sporiteľne.

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)