Klauni rozveselili darcov krvi v Nemocnici Ružinov

Zverejnené: 14. Jún 2018

14. jún je Svetovým dňom darcov krvi. Zdravotní klauni si výnimočne odskočili z detských oddelení, aby spríjemnili náladu darcom krvi na pracovisko Národnej transfúznej služby SR v Nemocnici Ružinov.

DSC 0403 2
FOTO: Zdravotní klauni rozveselili darcov krvi (ČERVENÝ NOS Clowndoctors)

Morský vánok a čajky

Sestrička Šťastná a doktor Púpava vedia, ako pomocou humoru odbúrať stres u pacientov. Preto vo štvrtok doobeda medzi 10:00 a 11:30 navštívili pracovisko Národnej transfúznej služby SR v Nemocnici Ružinov. Aj napichnutie žily nie je až taký problém, ak pri tom doktor Púpava napodobňuje morský vánok, zvuky čajok a do toho zahrá na píšťalke romantickú relaxačnú melódiu. Sestrička Šťastná osviežila vzduch bublinami a k niektorým darcom si neváhala aj pri-ľahnúť.

„Prítomnosť zdravotných klaunov bola príjemná. Aj vďaka nim mi odber krvi rýchlo ubehol," povedal darca Michal.

Medzi darcami krvi sme stretli aj nášho podporovateľa, ktorý pravidelne prispieva združeniu ČERVENÝ NOS Clowndoctors. „Činnosť zdravotných klaunov má význam. Sám mám deti, o to viac si viem predstaviť, ako sa deti v nemocniciach cítia a že je to pre nich veľká podpora," povedal Maroš, ktorého zdravotní klauni rozveselili v čakárni aj počas samotného odberu.

zdravotni klauni
FOTO: Zdravotní klauni na pracovisku Národnej transfúznej služby (ČERVENÝ NOS Clowndoctors)

Motiváciou je chuť pomôcť 

Počet ľudí, ktorí sú ochotní darovať krv, na Slovensku pribúda. Stále sú však obdobia, hlavne v letných mesiacoch, kedy je krvi nedostatok. Aj pri darovaní krvi je dôležitá pravidelnosť. Čo motivuje darcov k tomu, aby túto procedúru podstúpili? „Chuť pomôcť ľuďom," odpovedá bez mihnutia oka darca Maroš. 

Dopĺňa ho Michal, ktorý je pravidelným darcom krvi: „My, zdraví, máme všetko, čo potrebujeme. No sú ľudia, ktorí dostatok krvi nemajú. Nás to nič nestojí, okrem približne hodinky času, ktorý tu strávime. Krv som daroval už v minulosti a som rád, že som sa opäť prinútil darovať. Je to super pocit," doplnil darca Michal.

DSC 397
FOTO: Zdravotní klauni potešili aj darcov v čakárni (ČERVENÝ NOS Clowndoctors)

Všetko, čo ste chceli vedieť o darovaní krvi

Radi by ste darovali krv, no váhate či vám chýba viac informácií? Napísali sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa spájajú s darovaním krvi. Držíme palce všetkým, ktorí sa rozhodnú takýmto spôsobom pomôcť. Jediným darovaním krvi môžete zachrániť až tri ľudské životy.

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)