Deti v Afrike sa bublifuku báli

Zverejnené: 02. Marec 2018

V spolupráci s organizáciou Lekári bez hraníc navštívil medzinárodný tím zdravotných klaunov jednu z najchudobnejších krajín sveta * – Sierra Leone. V tíme bola aj klaunka zo Slovenska, Tímea Till, ktorá počas misie priniesla deťom smiech, humor, no najmä psychosociálnu podporu.

 

IMG 3049
(FOTO: Zdravotná klaunka Tímea v Sierra Leone, zdroj: RNI)


Ako zdravotná klaunka sestrička Ampullka pôsobíš v Červenom Nose už ôsmy rok. Čo ťa doviedlo k rozhodnutiu prinášať radosť a smiech aj za hranice Slovenska?

Verím, že smiech a dobrá nálada pomáha nám všetkým v akejkoľvek ťažkej životnej situácii. Ako zdravotná klaunka som to mnohokrát zažila v nemocniciach doma na Slovensku. Prinášať smiech chorým deťom ma vždy napĺňalo, a keď som počula o medzinárodnom programe Emergency Smile, hneď sa mi rozbúšilo srdce, a vedela som, že toto je niečo, čo chcem robiť.

 

Mohla by si nám priblížiť cieľ misie Emergency Smile v Sierra Leone?

Misiu v Sierra Leone viedla medzinárodná organizácia zdravotných klaunov Red Noses International. Cieľom bolo podporiť prácu a misiu medzinárodnej organizácie Doktori bez hraníc - Médecins San Frontières (MSF) v oblasti podpory zdravia. Zahŕňalo to témy ako prenatálna starostlivosť o tehotné ženy, prevencia malárie, transfúzie krvi a pôrody. Náš tím v Sierra Leone pozostával zo štyroch klaunov a pôsobil hlavne v meste Kabala a v regióne Mongo. Navštívili sme nemocnice a viacero komunít, ktoré boli uprostred džungle, na miestach, ktoré nepozná ani Google maps.

Okrem návštev nemocníc sme ako zdravotní klauni realizovali aj školenia pre tamojší nemocničný personál a pre pracovníkov organizácie Lekári bez hraníc. Učili sme ich, ako využívať humor a hravosť v kontakte s pacientmi. Účastníci nášho workshopu ako doktori a sestričky, začali byť viac otvorení tomuto novému prístupu k pacientom. Tešili sa, ako budú využívať naučené klaunské zručnosti pri svojej práci.

 

Ako prijali deti v Sierra Leone sestričku Ampullku a humor zdravotných klaunov?

Prekvapili ma reakcie ľudí v Sierra Leone keď prvýkrát videli klaunov. Mnohým dospelým chvíľu trvalo, kým pochopili, prečo vlastne klauni prišli. No potom sa rýchlo zapojili - začali sa hrať, tancovať, užívať si klauniádu. Aj deti sa na začiatku báli - napríklad mydlových bublín z bublifuku. Mnohé nikdy predtým niečo takéto nezažili. Aj deti sa však rýchlo chytili - naháňali bubliny alebo ich sledovali očami. 

Naša misia nebola jednoduchá. Neustále sme hľadali nové cesty. Ale keď sa nám podarilo ľudí rozosmiať, radosť bola o to väčšia. Vtedy sme vedeli, že všetko úsilie malo svoj zmysel.

 

Sierra Leone misia Emergency Smile
(FOTO: Zdravotní klauni počas misie, zdroj: RNI)

 

Spomenieš si na zážitok z misie, na ktorý nikdy nezabudneš?

Na konci našej misie sme sa išli rozlúčiť s personálom v nemocnici. Našli sme sestričky a lekárov ktorí práve odoberali krv dieťaťu a využívali pritom zručnosti, ktoré sa naučili na našom školení. Vidieť africký nemocničný personál, ktorý sa snaží o dušu spievať a tancovať aby sa dieťa upokojilo, bolo pre nás vskutku úžasné.

 

Ako zdravotná klaunka si sa pred tromi rokmi zúčastnila aj misie Emergency smile v Jordánsku. V čom boli tvoje zážitky rozdielne či podobné?

V Jordánsku sme stretli hlavne utečencov zo Sýrie, ale aj obete bombových útokov z Yemenu. V Sierra Leone je hlavným problémom chudoba. Vidíte to všade - ľudí s odťatými rukami a smútkom v očiach. Vojna, Ebola**, každodenný ťažký boj o prežitie... Zdalo sa mi, že v oboch krajinách mal každý svoj príbeh a vážny dôvod na smútok. O to cennejší a o to oslobodzujúcejší bol každý jeden úsmev, smiech či chichot, ktorý zaznel. 

 

* http://hdr.undp.org/en/composite/HDI

** https://en.wikipedia.org/wiki/Sierra_Leone 

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)