Cirkusové šapitó, pod ktorým sa dejú zázraky

Zverejnené: 10. August 2018

V oknách liečebne vidieť zvedavé tváre. Detské očká s očakávaním sledujú, ako priamo pred budovou, uprostred trávnika rastie čosi zázračné. O chvíľu sa dvihnú drevené stĺpy, napne farebná plachta so strechou. K nebu vyrastie naozajstné cirkusové šapitó.

Klauni Cirkus paciento Dolny Smokovec 107a

 

Hľadáme cirkusantov

Dobré ránko, sú tu nejakí cirkusanti? Staňte sa súčasťou Cirkusu Paciento!" ozýva sa v pondelok ráno chodbami. Deti vykúkajú z izieb, sestričky a doktori im už hovorili, že dnes prídu zdravotní klauni. A zostanú s nimi celý týždeň! 

„Na začiatku sme pre deti pripravili motivačné klauniády. Keď nás uvideli, niečo sa v nich zlomilo a začali nám dôverovať," povedala zdravotná klaunka Stanka Kašperová, ktorá strávila týždeň s deťmi z Detskej psychiatrickej ozdravovne Hraň.

Loptičky, kruhy, šatky, diabolá a pojky...zdravotní klauni rozdávajú deťom prvé cirkusové rekvizity. Netreba ich motivovať, deti si dychtivo berú zaujímavé predmety do rúk, prezerajú si ich, skúšajú.

Cirkus Paciento je možnosť vyskúšať si niečo nové, preveriť svoje schopnosti. Najdôležitejšie motto je: Keď to nevzdávame, tak sa to podarí,” povedala Gabika Rajniaková, zdravotná klaunka a koordinátorka programu Cirkus Paciento.

Vstúpte do nášho zázračného šapitó

Veľký zážitok však príde až keď deti prvýkrát vstúpia do cirkusového stanu. Je to akoby vošli do iného sveta. Tu nie sú žiadne diagnózy, choroby, trápenia. Tu môžu byť deťmi, hrať sa, smiať sa a ešte oveľa viac - čosi dokázať. Nacvičiť si vlastné číslo, prekonať strach a rozveseliť druhých. A to znamená veľmi veľa.

„Chceli sme, aby deti pocítili, aké sú silné a fantastické. Už nie sú iba tí, ktorí potrebujú pomoc, ale práve oni môžu pomôcť druhým," povedala Stanka Kašperová. 

 Klauni Cirkus paciento Dolny Smokovec 97a


Tréning pokračuje aj v ďalších dňoch. Hoci deti majú svoje liečebné procedúry, tešia sa na chvíle, kedy sa opäť vrátia do cirkusového stanu. Tam sa z nich stávajú kúzelníci, tanečnice, žongléri či majstri v break-dance. Dôležité je podporiť v dieťaťu jeho zdravé sebavedomie.

„Ja som bola lev a robila som "Uááááá!" Aj pán doktor mal plné gate. On bol krotiteľ a krotil nás levy," povedala Kajka, ktorá zažila Cirkus Paciento na Klinike detskej onkológie a hematológie v Banskej Bystrici.

Deti sa často motivujú aj navzájom, čo posilňuje ich kolektív a priateľstvá.


Prekonať trému

V piatok príde veľký, očakávaný deň. Niektoré deti majú od rána trému, iné by najradšej vo svojich farebných kostýmoch aj spali. K cirkusovému stanu sa pristavia lavičky, ktoré sa rýchlo zaplnia do posledného miesta. Sedia na nich kamaráti - pacienti, rodičia, sestričky, lekári, pani upratovačky, kuchárky. Nikto si to nechce nechať ujsť.

„Vstúpte smelo, Cirkus Paciento vás víta vrelo!" znejú prvé tóny cirkusovej hymny.

Vystúpenie Cirkusu Paciento sa začína a deti predvádzajú svoje natrénované čísla. Nevadí, ak sa čosi nepodarí, ak tanier na paličke spadne, či sa stuha zamotá. Publikum hlasno povzbudzuje a deti cítia, že spoločne vytvorili čosi výnimočné.

„Počas Cirkusu Paciento v Dolnom Smokovci sa všetci cirkusanti snažili naštartovať špeciálne zariadenie vzduchoplav. Mali sme navigátorov, testerky dráhy aj žabky rosničky. Nakoniec sa to podarilo a vzduchoplav naozaj odletel!" - povedala Gabika Rajniaková.

Cirkus Paciento Kovacova


Záverečný potlesk je odmenou pre všetkých. Každé dieťa je hlavným hrdinom cirkusového príbehu. Miško - krotiteľ koní, Zuzka - tanečníčka, Juraj, ktorý sa napriek vážnemu zdravotnému stavu postavil a poklonil. Deti a ich otvorenosť je inšpiráciou pre nás všetkých.

„Milujem svoju prácu... Lebo nie my im, ale oni nám ukazujú ako žiť a ako sa krásne smiať, nebrať všetko tak vážne a tešiť sa z maličkostí..." zhrnul to zdravotný klaun Roman Večerek.

Tento rok sme už s programom Cirkus Paciento navštívili: Univerzitná nemocnica Martin (oddelenie detskej a adolescentnej psychiatrie); Psychiatrická nemocnica prof. Matulaya Kremnica (Oddelenie detskej psychiatrie); Detská fakultná nemocnica Banská Bystrica (Klinika pediatrickej onkológie a hematológie); Národný ústav detských chorôb (Klinika detskej hematológie a onkológie); Špecializovaný liečebný ústav Marína Kováčová; ​Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n. o. Dolný Smokovec​; Detská psychiatrická ozdravovňa Hraň

Do konca roka nás čaká: Fakultná nemocnica Nitra (Oddelenie pedopsychiatrie); Univerzitná nemocnica L. Pasteura KE (Oddelenie detskej onkológie a hematológie); Národný ústav detských chorôb (Klinika detskej psychiatrie)

 

Pozrite si fotogalériu z vystúpení Cirkusu Paciento


Prečítajte si príbeh doktorky Frčky Strelenej

...a prineste smiech deťom do nemocníc

 

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)