Cirkus Paciento potešil deti na onkológii

Zverejnené: 16. Marec 2018

Adelka si nacvičila kúzelnícke číslo. Kristínka zase nádherný tanec so stuhou. Z Matúška a Šimonka sa stali akrobati, ktorí dokázali chytiť točiace sa taniere. Kto by povedal, že títo malí cirkusanti sú pacientmi detskej onkológie?

Detom s rakovinou_2
(FOTO: Týždeň deťom s rakovinou 2018, zdroj: Deťom s rakovinou)

Týždeň deťom s rakovinou

15. február je celosvetovým “International Childhood Cancer Day” - dňom, kedy si pripomíname deti s rakovinou. Pri tejto príležitosti vznikol už 3. ročník Týždňa deťom s rakovinou, ktorý organizuje nezisková organizácia Deťom s rakovinou na Klinike detskej onkológie a hematológie v NÚDCH v Bratislave. Ani tento rok v programe nechýbali zdravotní klauni s obľúbeným Cirkusom Paciento. 

Ako prebiehal Cirkus Paciento? Prezradila nám to koordinátorka programu a zdravotná klaunka Gabriela Rajniaková:

Náš program Cirkus Paciento zvyčajne trvá päť dní, teraz to bola taká dvojdňová ochutnávka. V pondelok sme na klinike stretli mladých talentovaných nádejných cirkusantov. V utorok sme predviedli všetko, čo sme sa spolu naučili. Napríklad princezná Adelka vedela začarovať špagát, kvetinku aj Luciu (našu klaunku). Mali sme akrobatov s točiacimi taniermi. Cirkus Paciento je možnosť vyskúšať si niečo nové, preveriť svoje schopnosti. Najdôležitejšie motto je: Keď to nevzdávame, tak sa to podarí.”

Týždeň deťom s rakovinou sa koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ktorý v utorok navštívil kliniku a vyskúšal si aj čo-to z nášho klaunského umenia. Išlo mu to skvele! :)

Andrej Kiska
(FOTO: Týždeň deťom s rakovinou 2018, zdroj: Deťom s rakovinou)

Cirkus Paciento aj na onkológii v Banskej Bystrici

Zdravotní klauni tento týždeň priniesli cirkusovú atmosféru aj na detskú onkológii v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. Deti aj napriek vážnym diagnózam brali do rúk šatky, taniere, loptičky, aby si s klaunmi vyskúšali nové cirkusové triky. V piatok vymenili pyžamká za farebné kostýmy a predviedli svoje nacvičené čísla v záverečnom vystúpení pre rodičov a personál nemocnice.

Do programu sa každoročne zapája aj lekár a zástupca prednostu kliniky Pavel Bician.

„Deti trávia na onkológii veľa času. Každé spestrenie nejakým programom je pre ne veľmi dôležité. Keďže deti majú zmysel pre humor, potešia sa, keď za nimi prídu zdravotní klauni zo združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors. Ja túto aktivitu veľmi vítam.” 

Cirkus Paciento ani zďaleka nekončí. Tento rok nás čakajú ešte ďalšie návštevy v nemocniciach a liečebniach po celom Slovensku. Veríme, že deťom prinesieme novú radosť, chuť do života, výzvy, ktoré sa dajú prekonať a dodajú nové sebavedomie a silu - aj do boja s chorobou.

Tyzden detom s rakovinou_2
(FOTO: Týždeň deťom s rakovinou 2018, zdroj: Deťom s rakovinou

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)