Viac smiechu do čakární žilinskej nemocnice

Zverejnené: 08. Máj 2016

Deti a rodičia sa pri návšteve detských ambulancií vo Fakultnej nemocnici v Žiline môžu tešiť na špeciálnu liečbu humorom a smiechom. O ich dobrú náladu sa od 30. mája 2016 budú starať zdravotní klauni z občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors.

Špeciálne vyškolení zdravotní klauni vracajú chorým deťom úsmev na tvár a pomocou humoru odpútavajú ich pozornosť od strachu, bolesti a stresu z neznámeho prostredia. V júni 2016 to bude už 10 rokov, čo zdravotní klauni pravidelne navštevujú Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Žiline.

Takto vníma prácu zdravotných klaunov primár oddelenia pediatrickej ortopédie Juraj Popluhár.

„Atmosféru na oddelení výrazným spôsobom pozitívne ovplyvňujú klauni a ich červený nos. Zvykli sme si na seba natoľko, že ich beriem ako partnerov v liečebnom procese. Deti sa tešia na príchod červených nosov, na ich 'vizitu'. Tešia sa aj mamičky a personál. Za všetkých môžem povedať jediné - ďakujem.“

    FOTO - Zdravotní klauni v FNsP Žilina

 

O tom, že spokojnosť je vzájomná, svedčia aj slová zdravotnej klaunky a koordinátorky klaunov pre severoslovenský región Michaely Pastorkovej.

"Je obdivuhodné, že aj napriek množstvu povinností sa nás snažia sestričky a doktori z FNsP Žilina vždy milo privítať a poskytnúť nám potrebné informácie. Berú nás ako kolegov, ktorí vždy niečo zábavné vymyslia a hneď, ako nás vidia, už majú úsmev na tvári... Niekedy dokonca klaunsky asistujeme pri rôznych zákrokoch, aby sme malým pacientom pomohli prekonať strach či bolesť."

Za desať rokov pôsobenia vo Fakultnej nemocnici v Žiline zdravotní klauni rozveselili tisícky detí hospitalizovaných na oddeleniach pediatrie a pediatrickej ortopédie, ale aj dospelých pacientov na oddelení onkológie, ktorých navštevujú v rámci programu „Kôš plný humoru.“ V žilinskom tíme je v súčasnosti 9 profesionálnych klaunov, ktorí navštevujú nemocnicu dvakrát za týždeň – každý pondelok a štvrtok.

Od 30. mája 2016 rozširuje občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors v žilinskej nemocnici svoje pôsobenie o nový program – ambulantné klauniády. Zdravotní klauni budú navštevovať deti a ich rodičov priamo v čakárňach detských ambulantných lekárov. Svojou prítomnosťou a humornými situáciami pomôžu deťom aspoň pocitovo skrátiť čas čakania na vyšetrenia, či ambulantné zákroky.

V pondelok 30. mája 2016 navštívia zdravotní klauni čakárne vo FNsP Žilina po prvýkrát a od tohto termínu budú prebiehať ambulantné klauniády každý pondelok dopoludnia.

Tento program je už zabehnutý a veľmi obľúbený aj v nemocniciach v Bratislave, Prešove a v Banskej Bystrici.

 

 FOTO - Prvá ambulantná klauniáda v FNsP Žilina, 30. máj 2016

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)