V Cirkuse Paciento sú si všetky deti rovné

Zverejnené: 17. August 2016

Eva Trubanová je zdravotnou klaunkou a koordinátorkou programu Cirkus Paciento. Ide o týždňový program, ktorý podporuje psychickú pohodu dlhodobo hospitalizovaných detských pacientov a aktívne ich zapája do zlepšovanie dobrej nálady na oddelení. Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors navštevuje s Cirkusom Pacientom nemocnice a liečebné zariadenia po celom Slovensku.

Cirkus Paciento zavítal v auguste prvýkrát do Detskej psychiatrickej liečebni v Hrani. Na čo všetko sa mohli tešiť deti a zdravotnícky personál?
Mohli sa tešiť na štyroch zdravotných klaunov, ktorí v cirkusovom stane učili deti všetky cirkusové kúsky od žonglovania, cez kúzlenie, akrobaciu a mnoho iného. Deti si mohli užiť kúzelnú atmosféru, inšpiratívne chvíľky, slobodné tvorenie, hranie a podpornú spoluprácu.

Cirkus Paciento trvá týždeň. Ako vyzerá váš program od pondelka do piatka?
Základný program trvá týždeň, no klauni prídu do zariadenia už v nedeľu, aby postavili cirkusový stan a pripravili tento jedinečný priestor pre učenie detí. V pondelok sa klauni zoznámia s deťmi a personálom. Takisto naši zdravotní klauni - cirkusanti oboznámia deti s tým, čo všetko budú robiť, čo môžu zažiť, pozvú ich a motivujú, aby sa pridali k „cirkusovej rodine“. Od utorka do štvrtku nacvičujú s deťmi, učia ich, skúšajú, všetci usilovne trénujú. Vo štvrtok príde „cirkusová kapela“, naši zdravotní klauni a zároveň profesionálni hudobníci. V tento deň je pre všetkých „generálka“ záverečného predstavenia. A v piatok príde veľký deň – cirkusové predstavenie, kedy deti ukážu, čo sa naučili. Klauni predstavenie moderujú a počas celého vystúpenia ich svojou prítomnosťou a pohotovými reakciami podporujú.

Vnímaš rozdiely medzi prácou s deťmi na psychiatrii a deťmi na iných oddeleniach?
Rozdiel je určite v diagnózach, ktoré samotné určujú rozdiel vzhľadom na fyzický stav dieťaťa. My tiež musíme našu prácu počas tohto týždňa prispôsobiť týmto podmienkam. Deti na psychiatrii nemajú také fyzické obmedzenia, môžu behať, hýbať sa, majú možnosť väčšej fyzickej prezentácie. Tieto deti prežívajú iné situácie v živote. Prístup k týmto deťom je iný a líši sa od prístupu na iných oddeleniach. Ale každé dieťa potrebuje v prvom rade motiváciu, podporu, dôveru, slobodu v tvorení a priestor pre vlastné uplatnenie. Ale musím povedať za seba, že ja mám veľmi rada prácu na detských psychiatriách. Je to vždy živé, veľmi aktuálne - tu a teraz sa dejú veci, baví ma pozorovať ich, sústrediť sa na ne a odčítať ich reakcie.

Do akej miery je pre deti prekážkou v tréningu ich choroba či postihnutie?
Do takej mieri, do akej to dovolí samotné dieťa a prístup jeho okolia. Každé dieťa sa môže niečo naučiť, môže sa pridať k Cirkusu Paciento. Existujú len obmedzenia, ktoré si dávame my sami. V Cirkuse Paciento vystupoval aj chlapec, ktorý mal diagnózu „bdelá kóma“, zvládol to s obrovskou podporou rodičov aj klaunov. V rámci jeho možností urobil veľký pokrok, naučil sa nové veci a bol motivovaný bojovať s jeho momentálnym stavom a na javisku všetkých prekvapil, padali nám sánky a tlieskali sme.

FOTO - Cirkus Paciento na detskej onkológii v Banskej Bystrici

Ako deti prežívajú záverečné vystúpenie, v ktorom predvedú svoju šikovnosť pred obecenstvom?
Zažívajú ozajstnú veľkú trému. Sú nervózne a sústredené, aby všetko urobili tak, ako nacvičili. Sú, samozrejme, aj deti, ktoré nemajú trému a vo svojej detskej prirodzenosti vystúpia. Alebo väčšinou chlapci majú z toho srandu a bavia sa, čo je ten najlepší stav. 

Je medzi deťmi súťaživosť, alebo sa skôr navzájom podporujú?
Počas vystúpenia sú deti v „backstage“, čakajú, kým príde rad na ich cirkusové číslo. A keď sedíte v hľadisku, vidíte detské hlavičky vykukovať von, aby videli svojich kamarátov, ako vystupujú. Alebo z každej strany stanu vybehujú a chcú sa pozrieť na vystupujúcich umelcov.

Ako reagujú doktori, sestričky a iný zdravotnícky personál na to, že do ich nemocnice príde na týždeň cirkus?
Cirkus Paciento vítajú. Dokonca niektoré oddelenia si už žiadajú tento program aj niekoľko krát do roka, na čo, bohužiaľ, nemáme kapacity. Do nemocníc chodievame s týmto projektom už niekoľko rokov pravidelne. Takže väčšina personálu na konkrétnych oddeleniach nás už zažila. A keď vidia, že Cirkus prichádza, začnú sa smiať alebo sa pripomenú s nejakou peknou spomienkou z Cirkusu Paciento z posledného roku. Je medzi nami vzťah a je to krásny pocit vedieť, že nás spája takáto tvorivá, inšpiratívna a zároveň niečím veľmi slobodná cirkusová aktivita.

Vyštudovala si liečebnú pedagogiku. Aký je z tvojho pohľadu terapeutický význam Cirkusu Paciento pre detských pacientov?
Najdôležitejší je individuálny prístup, ktorý umožňuje deťom väčšiu šancu na rozvoj v danom momente. Na druhej strane podľa potreby pracujeme aj v skupine a snažíme sa deti spájať, čo má veľmi často efekt pri deťoch, ktoré sú vyčleňované z kolektívu. Veľkú úlohu zohráva motivácia detí a vzbudenie záujmu niečo robiť. Je to rozhodujúci moment vzhľadom na zdravotný stav detí, ktorý je častokrát vážny. Tiež sa to týka dnešnej „počítačovej“ doby, kedy deti nemajú veľa možností zažívať takéto rôznorodé podnety. Dôležitým momentom v programe Cirkus Paciento je, že sú si všetky deti rovnocenné a majú rovnakú dôležitosť, rovnakú šancu niečo robiť, rovnakú podporu a pozornosť. Deti môžu uplatniť svoju autonómnosť. Berieme deti také, aké sú a snažíme sa im na mieru poskytnúť podnet alebo činnosť, ktorá bude pre nich obohacujúca. Podporujeme len to, čo v deťoch je, nepretvárame ich na niečo iné.

 FOTO - Cirkus Paciento v Špecializovanom liečebnom ústave Marína, Kováčová

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)