Smiech aj pre dospelých pacientov

Zverejnené: 23. November 2016

Zdravotní klauni zvyčajne navštevujú v nemocniciach deti, raz ročne však prichádzajú zlepšiť náladu aj dospelým pacientom. Aj oni potrebujú počas dlhých chvíľ rozptýlenie a láskavé povzbudenie. So zdravotnými klaunmi si môžu zažartovať, zaspievať si a od srdca sa zasmiať. Súčasťou návštevy sú aj drobné dary, ktoré potešia a zahrejú pri srdci.

Vďaka zdravotným klaunom bolo veselo v šiestich nemocniciach - v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a v Žiline. Klauni potešili pacientov hlavne na oddeleniach onkológie, pretože práve oni väčšinou trávia v nemocnici najviac času.

 "Nálada bola vynikajúca. Videli sme, ako sa naším príchodom doslova rozžiarilo celé oddelenie! Niektorí pacienti sa smiali na našich vtipných poznámkach, iní si s nami zaspievali. Dve dámy spustili úžasné ľudovky, dokonca dvojhlasne! V jednej z izieb sme potešili aj rodinu vážne chorého pacienta - humor má často veľký význam aj pre príbuzných a dokonca aj pre lekárov a sestričky, ktorí pri svojej náročnej práci tiež potrebujú pobaviť a povzbudiť." Povedal o klauniáde v NOÚ Bratislava zdravotný klaun Boris Bačík alias Pepan Fešák.

Klauni darujú pacientom aj špeciálne „koše plné humoru“, ktoré v spolupráci so zdravotnými sestrami rozdajú pacientom. Nájdu v nich knihy, krížovky, hlavolamy či masážne loptičky, z ktorých môžu mať pacienti radosť aj počas nasledujúcich dní, či týždňov. Väčšinou ide o ťažko chorých pacientov, pre ktorých sú tieto darčeky láskavým a milým dúškom radosti.

 „Tento rok bola v košickej nemocnici úžasná atmosféra. Radosť bola vzájomná - energiu, ktorú sme dali pacientom, nám vrátili späť svojou srdečnosťou. V prvej izbe sme navštívili pacientky, ktoré si s nami veselo zaspievali – a to aj napriek tomu, že zdravotne sa možno necítili najlepšie. Na chodbe sme si zase s troma pacientmi perfektne zavtipkovali. Nezabudnem na jednu z izieb – ležal v nej pán, ktorý sa takmer nemohol hýbať. No po chvíli na to chcel zabudnúť a oči spolu s úsmevom vynahradili pohyb tela tak, že vlastne tancoval, aj keď ležal. Toto všetko by nebolo možné bez neuveriteľnej podpory zdravotných sestričiek a primára oddelenia,“ takto vnímal návštevu UN L. Pasteura Košice zdravotný klaun Pavel Mihalák.

Čo máme za sebou? 

Plán návštev na rok 2016

 

15. 11. 2016

FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Onkologická klinika SZU

 

18. 11. 2016

Fakultná nemocnica Nitra

Oddelenie rádioterapie a klinickej onkológie

22. 11. 2016

Univerzitná nemocnica Ružinov Bratislava

Klinika pneumológie a ftizielógie I, Oddelenie klinickej onkológie

23. 11. 2016

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Klinika hematológie a onkohematológie

23. 11. 2016

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Neurologické oddelenie + Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie

30. 11. 2016

Národný onkologický ústav Bratislava

Oddelenie radiačnej onkológie I. a II.

 

Program „Kôš plný humoru“ realizuje občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors s finančnou podporou spoločnosti Siemens Healthineers.

 

ĎAKUJEME personálu nemocníc a pacientom za vrúcne prijatie. Dovidenia o rok!

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)