Deti v Barci zažili týždeň plný cirkusu

Zverejnené: 30. September 2016

Deti v Liečebno-výchovnom sanatóriu v Barci si užili týždeň plný nových výziev. Od 26. do 30. septembra 2016 k nim zavítal Cirkus Paciento. 

Program Cirkus Paciento trval 5 dní, počas ktorých sa detskí pacienti pod vedením zdravotných klaunov učili rozmanité cirkusové kúsky - ako napríklad žonglovanie, točenie tanierom na paličke, alebo tanec so stuhou. V posledný deň predviedli svoje schopnosti v záverečnom cirkusovom vystúpení pre rodičov a zdravotnícky personál.

Prečo má tento program pre deti zmysel? Hovorí zdravotná klaunka a koordinátorka Cirkusu Paciento Eva Trubanová.

„Snažíme sa deti spájať, čo má veľmi často pozitívny efekt pri deťoch, ktoré sú vyčleňované z kolektívu. Dôležitým momentom v programe Cirkus Paciento je, že sú si všetky deti rovnocenné a majú rovnakú dôležitosť, rovnakú šancu niečo robiť, rovnakú podporu a pozornosť.”

Riaditeľka Liečebno-výchovného sanatória v Barci Mgr. Dana Bednárová oceňuje priaznivý účinok klaunov na deti:

„Zdravotní klauni prinášajú deťom pohodu a úsmev na tvári, zároveň vedú deti k vzájomnej podpore a pomoci. Svojim humorom pomáhajú deťom so situáciami, ktoré by možno bežne nedokázali zvládnuť. Vďaka atmosfére, ktorú dokážu zdravotní klauni vytvoriť, sa deti neboja prejaviť ako osobnosti a nemajú obavy skúsiť niečo nového. Na vystúpenia zdravotných klaunov sa deti tešia nielen v ten deň a v danú chvíľu, ale s radosťou a očakávaním ďalšieho stretnutia hovoria o aktivitách a zručnostiach, ktoré si vďaka zdravotným klaunom osvojili.”

Cirkus Paciento deťom zo sanatória priniesol nové výzvy a podnety, podporil tímového ducha a dôveru vo svoje vlastné schopnosti. Vďaka Cirkusu Paciento deti mohli zistiť, že keď niečo naozaj chcú, dokážu to - a so smiechom to ide ľahšie.

 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)