Cirkus Paciento učí deti nevzdať sa

Zverejnené: 08. August 2016

Deti v Detskej psychiatrickej liečebni v Hrani čaká týždeň plný netradičných výziev. Od 8. do 12. augusta 2016 k nim zavítajú zdravotní klauni z občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors s unikátnym programom Cirkus Paciento. 

Cirkus Paciento trvá 5 dní, počas ktorých sa detskí pacienti pod vedením profesionálnych zdravotných klaunov učia rozmanité cirkusové kúsky - ako napríklad žonglovanie, točenie tanierom na paličke, alebo tanec so stuhou. Zdravotní klauni pristupujú ku každému dieťaťu individuálne a počas tréningu sa snažia vyzdvihnúť jeho silné stránky, ale aj posilniť tie, ktoré majú ešte potenciál ďalej sa rozvíjať a rásť. V posledný deň deti spoja svoje sily a pred rodičmi a zdravotníckym personálom predvedú záverečné vystúpenie jedinečného Cirkusu Paciento.

Združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors navštevuje s týmto programom nemocnice a liečebné zariadenia po celom Slovensku, pričom tento rok sa špecializuje práve na detské psychiatrie. Pre deti hospitalizované na týchto oddeleniach má Cirkus Paciento veľký zmysel a môže byť prínosný v ich liečebnom procese. Cieľom programu totiž nie je podať dokonalý výkon v záverečnom vystúpení, ale predovšetkým posilniť v deťoch odvahu doviesť tréning do konca a v závere ukázať svoju šikovnosť aj pred publikom. Vďaka Cirkusu Paciento deti zisťujú, že keď niečo naozaj chcú, dokážu to - a so smiechom to ide ľahšie.

(FOTO - zdravotní klauni počas vystúpenia Cirkusu Paciento)

V tomto roku sa Cirkus Paciento konal aj na oddelení detskej psychiatrie vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Takto zhodnotila svoju prácu na programe zdravotná klaunka Gabika Rajniaková:

„Cirkus Paciento bol v nitrianskej nemocnici prvýkrát a veľmi sa teším, že mal taký obrovský úspech. Spolu s kolegyňou Luciou (alias asistentkou Carmen) sme sa snažili v deťoch posilniť ich sebavedomie a pozitívne vnímanie samých seba. Hrou a tréningom klaunských kúskov sme ich učili, že aj keď sa niečo nepodarí na prvýkrát, netreba to vzdávať. Nakoniec vždy príde moment, kedy to vyjde.“

Cirkus Paciento vnímajú pozitívne nielen deti a rodičia, ale aj zdravotnícky personál. O tom, ako obohatil Cirkus Paciento liečebný program detí na Psychiatrickej klinike JLF UK a UNM v Martine hovoria prednosta doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD. a vedúca sestra Mgr. Martina Dubovcová, PhD.

„Aktivity unikátneho projektu Cirkus Paciento sú významnou súčasťou a spestrením rehabilitačných psychoterapeutických aktivít v podobe dramatoterapie. Obohatili denný režim, prispeli k lepšej nálade, pričom príprava na vystúpenie nielen vyplnila zaujímavým spôsobom voľný čas, ale deti sa naučili nové zručnosti - stali sa na okamih súčasťou krásnej myšlienky – byť spolupracovníkmi zdravotných klaunov. Dokonca pomohli znížiť mieru stresu pri vystupovaní pred inými ľuďmi.“

Do Detskej psychiatrickej liečebne v Hrani prichádza občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors po prvýkrát. Nesmierne sa tešíme z tejto spolupráce a pevne veríme, že tento špeciálny cirkusový týždeň bude jedinečným a pozitívnym zážitkom, na ktorý budú všetci zúčastnení ešte dlho s radosťou spomínať.

Všetkým cirkusantom, malým aj veľkým, držíme palce!

(FOTO - zdravotní klauni počas vystúpenia Cirkusu Paciento) 

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)