Príbeh: Balóny šťastia

Zverejnené: 11. November 2016

V nemocnici sa cení každý úsmev. A keď sa objaví na tvári dieťaťa, ktoré bolo ešte pred chvíľou smutné, je to ten najkrajší pohľad na svete.

Pri mojej práci sa starám o to, aby bolo takýchto chvíľ čo najviac. Spoznáte ma podľa veselého farebného kostýmu a červeného nosa. Som zdravotná klaunka.

„Prepáčte... Môžeme ďalej?“ nakukla som do nemocničnej izby.

Spod paplóna na mňa pozreli dve veľké očká. Malý pacient sa volal Tomáško a vedľa postele sedela jeho maminka. Choroba ich trápila už dlhšie – klaunov v nemocniciach poznali.

„Ja som sestrička Skúmavka a toto je asistent Blška,“ predstavili sme sa a vošli dnu. Tomáškovi však akosi nebolo do smiechu.

„Nemáte náhodou balóny?“ pošepla nám s nádejou jeho maminka. „Odkedy ste tu boli minule, Tomáško nehovorí o ničom inom...“

Ako na potvoru som si však v ten deň balóny zabudla v šatni. Prikázala som asistentovi Blškovi, aby narátal do dvadsať – a vybehla som von. Keď som sa vrátila, Blška sa potil od rátania a celé ho doplietol. Rozosmiať Tomáška sa mu však zatiaľ nepodarilo.

„Vravíte balóny a veľa? Tak nech sa páči!“ vysypala som všetky farebné balóny na Tomáškov paplón.

Chlapček sa posadil a na tvári sa mu zrazu rozžiaril obrovský úsmev.

„Moment moment...to nie je všetko. Tie balóny predsa treba nafúkať!“

Blška vytiahol pumpu na balóny a pustili sme sa do práce. No ako správni klauni sme všetko znova doplietli. Balóny poletovali po izbe, niektoré sa zasekli na okne, iné za posteľou...

„A čo keby to radšej skúsil Tomáško?“ napadlo mi zrazu.

Chlapček súhlasil a spoločnými silami sme nafúkali a zviazali balón. Zvyšné balóny sme mu nechali a požičali sme mu aj pumpu, aby si mohol urobiť radosť vždy, keď bude potrebovať zabudnúť na chorobu.

Keď sme odchádzali, Tomáško nám veselo kýval z postieľky. Jeho maminka si nenápadne utrela slzy dojatia. A mne sa v hrudi, ako balón, rozpínal obrovský pocit šťastia.

 

Lívia Keseličková / sestrička Skúmavka

Ilustračné foto. Zdroj: Archív ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)