Ambulantné klauniády majú v žilinskej nemocnici úspech

Zverejnené: 09. August 2016

O dobrú náladu detí a rodičov v čakárňach Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline sa starajú aj profesionálni zdravotní klauni. Program Ambulantné klauniády, ktorý sme tu odštartovali koncom mája 2016, sa stretol s úspechom a pozitívnym ohlasom.


Humor dokáže zázraky – a zdravotní klauni z občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors vedia, ako pomocou humoru a empatického prístupu uľaviť deťom od strachu, bolesti a stresu z nemocničného prostredia. Aj preto majú ich pravidelné návštevy v čakárňach pred ambulanciami detských lekárov veľký zmysel. Klauni vytvárajú humorné situácie, ktoré pozitívne menia náladu v čakárňach a pomáhajú deťom a rodičom odpútať pozornosť od obáv spojených s vyšetrením či ambulantným zákrokom.

Prvá ambulantná klauniáda sa uskutočnila 30. mája 2016 a odvtedy navštevujú zdravotní klauni čakárne žilinskej nemocnice každý pondelok doobeda. Tento pravidelný program sa stretol s nadšeným ohlasom – a to nielen u detí a rodičov, ale aj u zdravotníckeho personálu. Takto vníma návštevy klaunov lekárka všeobecnej ambulancie pre deti a dorast Oľga Šuleková:

„Prácu zdravotných klaunov hodnotím veľmi pozitívne a budem rada, keď ich návštevy budú pokračovať. Keď v pondelok prídu zdravotní klauni, v čakárni sa ozýva detský smiech. Deti, ktoré prichádzajú do ambulancie sú uvoľnené, klaunské návštevy znižujú u nich stres."

Kým ambulantné klauniády sú v žilinskej nemocnici novinkou, spolupráca združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors a Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline trvá už viac ako 10 rokov. Za ten čas klauni priniesli úsmev mnohým deťom hospitalizovaným na lôžkových oddeleniach nemocnice, ale aj dospelým pacientom, ktorých navštívili v rámci programu Kôš plný humoru. Zdravotní klauni si za ten čas vytvorili výborné vzťahy aj so zdravotníckym personálom. Svedčia o tom aj slová zdravotnej klaunky a koordinátorky združenia pre žilinský región Michaely Pastorkovej.

„Je obdivuhodné, že aj napriek množstvu povinností sa nás snažia sestričky a doktori z FNsP Žilina vždy milo privítať a poskytnúť nám potrebné informácie. Berú nás ako kolegov, ktorí vždy niečo zábavné vymyslia a hneď, ako nás vidia, už majú úsmev na tvári...“

Prínos zdravotných klaunov kladne hodnotí aj vedúca sestra pediatrického oddelenia Anna Löwingerová.

„Na ich návštevy sa netešia len deti, ale aj rodičia a zdravotnícky personál. Každý zbystrí pozornosť, keď sa na chodbách oddelenia ozve namiesto srdcervúceho plaču, hudba a smiech. Deťom pomáhajú prekonať dlhé dni na nemocničnom lôžku, zabudnúť na moment na svoju chorobu."

Tešíme sa, že sme mohli našu spoluprácu so žilinskou nemocnicou obohatiť o nový program a že zdravotní klauni budú môcť aj naďalej prinášať na detské tváre úsmev vo chvíľach, kedy je veľmi potrebný.

Autor fotografií: Richard Kohler

Fotografie boli nafotené počas ambulantnej klauniády vo FNsP Žilina. Zdravotní klauni: Doktor Stresser a doktor Fifipierko.

Video

Adresa

Klenová 8, 831 01 Bratislava (mapa)