História

História myšlienky clowndoctors - zdravotných klaunov sa datuje od roku 1986, keď Michael Christensen, riaditeľ Big Apple Clown Care Unit združujúcej profesionálnych klaunov, prišiel s nápadom vyskúšať ich prítomnosť na detských lôžkových oddeleniach. Stalo sa tak v presbyteriánskej nemocnici v New Yorku a práve tu sa po prvýkrát na svete overila táto myšlienka v praxi. Zistilo sa, že pravidelné návštevy klaunov prispievajú k zlepšeniu psychického, a teda aj celkového zdravotného stavu pacientov, a to vrátane ťažko chorých.

V súčasnosti sú profesionálni zdravotní klauni považovaní za dôležitú súčasť liečebného procesu na detských oddeleniach nemocníc nielen v Spojených štátoch, ale aj v Európe. Občianske združenie vzniklo v roku 2004, kedy zakladateľ združenia Gary Edwards prijal výzvu, aby priniesol myšlienku zdravotných klaunov aj na Slovensko.

Zakladateľ združenia - Gary Edwards (1951) prvýkrát navštívil nemocnicu ako klaun v roku 1976. Odvtedy vyučuje a pomáha pri rozvoji projektov zameraných na klaunovanie v nemocniciach po celom svete. Po štúdiu hudby v Kalifornii získal štipendium na prvej americkej akreditovanej klaunskej škole Dell Arte School of Physical Theater. Koncept „liečby humorom“ rozvinul najskôr v Českej republike, kde v roku 1998 začal navštevovať prvé nemocnice, a neskôr založil organizáciu Zdravotní klaun.

V roku 2004 založil občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors na Slovensku na podnet a žiadosť MUDr. Daniely Sejnovej, ktorá bola v tom čase primárkou Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNSP v Bratislave. V organizácii pôsobil ako umelecký i ako výkonný riaditeľ (začiatok roka 2013) a fundraisingový konzultant (do konca roku 2013).

Pozrite si rozhovor s Garym Edwardsom z relácie Portrét, TA3:

 

 

 

Súvisiace stránky